آیا ورم بعد از کاشت مو طبیعی است؟ (1)

آیا ورم بعد از کاشت مو طبیعی است؟

با مقایسه روش های مختلف کاشت مو خواهید دریافت که در روش های جدیدتر به دلیل استفاده از لوازم پیشرفته و متدهای به روز، علاوه بر اینکه دوران بهبودی کمتر و نتیجه نهایی بهتر خواهد بود. عوارض بعدی این عمل نیز بسیار کاهش می یابد. ورم سر یا oedema یکی از عوارض بعد از کاشت مو حتی در روش های جدید می باشد و به همین دلیل سوالات زیادی در مورد آن در ذهن یک متقاضی کاشت ایجاد می شود. وجود ورم عادی هست؟ در کدام مناطق ایجاد می شود؟ بهبود آنچند روز طول می کشد؟ چگونه خواهد گذشت؟ خطراتش چیست؟ ورم بعد از کاشت مو چگونه درمان می شود؟

ورم بعد از کاشت مو

ورم بعد از کاشت مو

به دلیل مواد و روش هایی که برای کاشت مو استفاده می شود، ممکن است پس از جراحی مقداری تورم در پوست سر، پیشانی و ناحیه اطراف چشم ایجاد شود. نکته ای که باید بدانید این است که ایجاد ورم پس از کاشت مو مانند مقداری کبودی و قرمزی کاملا طبیعی است. به طور کلی تورم پس از کاشت مو تقریباً در همه بیماران دیده می شود اما ممکن است میزان و محل ایجاد آن متفاوت باشد. پس از کاشت مو ورم بلافاصله پس از جراحی شروع می شود و ممکن است به دلیل میزان کم آن در برخی بیماران گفته شود که پس از گذشت چند روز ورم سر را مشاهده کرده اند. با رعایت دستورالعمل های پزشک و برخی اقدامات احتیاطی، تورم ممکن است بسیار کم بوده و زمان کمتری برای بهبودی لازم داشته باشد.

دلایل ایجاد تورم بعد از کاشت

رایج ترین دلایل تورم صورت بعد از کاشت مو عبارت اند از:

  • واکنش طبیعی بدن

بعد از هر نوع جراحی، بدن به عنوان پاسخی در مقابل آسیب های وارد شده به بدن، ایجاد تورم می کند. در کاشت مو نیز به این دلیل، بدن در یک واکنش طبیعی، تورم ایجاد می کند.

  • آسیب به بافت‌ های نرم

در هنگام انجام کاشت مو، ممکن است برخی از بافت ‌های نرم مانند پوست، عروق و بافت زیرپوستی آسیب می‌بینند. این آسیب می‌تواند به تورم در ناحیه کاشت شده منجر شود.

  • خونریزی

در طول فرایند کاشت مو، امکان خونریزی وجود دارد و این مورد باعث تجمع خون در ناحیه کاشت می شود. همچنین این تجمع خون، می‌تواند احتمال بروز تورم صورت را افزایش دهد.

  • عفونت

به ندرت، در قسمت کاشت شده، عفونت رخ می دهد که این مورد باعث تورم و التهاب می‌شود. علت عفونت ممکن است به عوامل مختلفی مانند عدم رعایت بهداشت در فرایند کاشت مو، عفونت پس از عمل جراحی یا حساسیت به مواد استفاده شده در فرایند کاشت مو باشد.

مدت زمان بروز تورم بعد از کاشت مو

معمولا با خروج ماده خارجی همچون مواد بی حسی از بدن و دفع آن به وسیله ادرار تورم سر کمتر و به حالت اولیه باز خواهد گشت. ناگفته نماند که کلیه عوارض شایع بعد از کاشت مو در جلسه مشاوره که توسط پزشک متخصص و فرد بیمار پیش از انجام پیوند مو انجام می گیرد توضیح داده می شود. به طور کلی و در حال طبیعی بین ۲ تا ۵ روز امکان بروز تورم در سر و صورت فرد وجود خواهد داشت و پس از آن شاهد از بین رفتن تورم خواهیم بود.

ادامه مطلب
اقدامات لازم بعد از مزوتراپی چیست؟

ورم پس از کاشت مو در کدام نواحی ایجاد می شود؟ و بعد از چه مدت از بین می رود؟

ناحیه ای که تورم پس از کاشت مو در آن دیده می شود در درجه اول پوست سر است. لازم به ذکر است که مایع زیر پوست را نمی توان مستقیماً خارج کرد. با بلند شدن و حرکت دادن سر، تجمع مایعات این قسمت به سمت سایر قسمتهای بدن که از آن خارج می شوند، شروع به حرکت می کند. این حرکت و اثر جاذبه باعث حرکت مایعات به سمت پایین می شود که باعث ایجاد تورم در صورت، اطراف چشم، پیشانی و گاهی گردن نیز می شود. البته لازم به ذکر است که این موارد بسیار طبیعی و موقتی هستند.

ورم بعد از کاشت مو

تورم بعد از کاشت مو نتیجه طبیعی پس از عمل کاشت است و حتی با وجود برخی اقدامات احتیاطی کاملاً قابل پیشگیری نیست. زمان از بین رفتن تورم برای همه یکسان نیست واز نظر میزان تورم، عمل به مراقبت های بعد از کاشت مو و سایر موارد مشابه متفاوت است. با این حال به طور کلی انتظار می رود که تورم ظرف ۳ تا ۵ روز پس از پیوند مو از بین برود. اگر در این مدت تورم از بین نرفت و اگر علائمی مانند درد و تب شدید در پوست سر وجود دارد لازم است با پزشک خود تماس گرفته یا به کلینیک مراجعه کنید.

راه های جلوگیری از تورم بعد از کاشت مو

راه های جلوگیری از تورم بعد از کاشت مو می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

رعایت دستورالعمل ها بعد از عمل: پیروی از دستورات و راهنمایی های پزشک بعد از کاشت مو می تواند در کاهش تورم و بهبود سریعتر و همچنین نتیجه کاشت مو موثر باشد.

  • استفاده از آب ولرم: شستشوی دقیق ناحیه پیوند مو با آب ولرم می تواند به کاهش تورم کمک کند. اما باید مراقب باشید که آب خیلی گرم استفاده نکنید.
  • استفاده از یخ: قرار دادن یخ در محل کاشت مو می‌تواند کمک کند تا عروق پوست فشار کمتری داشته باشند و ورم کاهش یابد. اما توجه کنید که یخ را به صورت مستقیم بر روی پوست قرار ندهید و از استفاده بیش از حد طولانی مدت از یخ خودداری کنید.
  • استراحت و آرامش: استراحت و اجتناب از فعالیت‌های سنگین و تماس مستقیم با آفتاب بعد از کاشتن مو می‌تواند به کاهش ورم کمک کند.
  • پوشیدن کلاه یا کلاهچه: پوشیدن یک کلاه یا کلاهچه برای محافظت از محل کاشت مو در برابر آفتاب و عوامل محیطی می‌تواند به کاهش ورم کمک کند.
  • مصرف دارو های ضد التهاب: برخی از کرم های ضد التهاب موضعی مانند کرم هیدروکورتیزون می‌توانند به کاهش ورم و التهاب در محل کاشت مو کمک کنند. اما قبل از استفاده از هرگونه محصولات جدید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

توجه داشته باشید که هرچند ورم بعد از کاشت مو معمولا طبیعی است اما اگر ورم بسیار شدید بوده و مدت طولانی تری ادامه یابد، بهتر است که به پزشک خود مراجعه کنید.

ادامه مطلب
تاثیر ورزش و فعالیت بعد از کاشت مو

مدل های مختلف تورم بعد از کاشت مو

با توجه به میزان ایجاد ورم در هر فرد می توان آن را به اقسام مختلف طبقه بندی کرد. در برخی افراد شاهد هیچگونه تورمی نخواهیم بود که می توان در دسته درجه صفر اینگونه افراد را قرار داد. در تورم درجه یک شاهد ایجاد ورم در نواحی پیشانی خواهیم بود که زودتر از دیگر مدل های تورم از بین خواهد رفت. تورم درجه دو علاوه بر ناحیه پیشانی ، در بالای ابروها نیز شاهد ایجاد ورم خواهیم بود. ایجاد ورم در ناحیه اطراف چشم جز تورم درجه سه خواهد بود که میزان آن ممکن است شدید تر از ورم پیشانی باشد. در طبقه بندی آخر و درجه چهار شاهد ایجاد ورم و کبودی در اطراف چشم هستیم که مدت زمان بهبود آن کمی بیشتر از سایر نقاط می باشد. (در حدود ۱۰ روز)

ورم بعد از کاشت مو

راهکارهای کاهش تورم بعد از کاشت مو

برای کاهش تورم بعد از کاشت مو، با استفاده از راهکار های ارائه شده می‌توانید بهترین نتیجه را بگیرید؛

داشتن استراحت کافی

بسیاری از افراد پس از کاشت مو آنقدر احساس شادی دارند که فراموش می‌کنند استراحت نمایند. و همین می‌تواند باعث تورم در صورت و چشانشان شود؛ به هر حال اگر این اتفاق افتاد نترسید. در این شرایط استراحت کنید و کمتر سرتان را به جلو یا پایین خم نمایید.

حفظ درست حالت سر

اولین راهکار قرار دادن حالت سر به صورت افقی است. در این حالت باید سر نسبت به بدن در حالت ۴۵ درجه قرار بگیرد. استراحت روی تخت یا صندلی‌های راحت در ۷ روز اول پس از عمل جراحی کاشت مو یکی از روش‌های مهم در کاهش تورم است.

مصرف دقیق داروهای تجویز شده

پس از عمل جراحی کاشت مو، دکتر معالج برای کاهش و جلوگیری از تورم، دارو‌هایی را به بیمار تجویز می‌کند که این دارو‌ها معمولا کورتونی هستند. استفاده از این دارو‌ها به طور منظم سبب کاهش تورم در ناحیه کاشت مو می‌شود.

پرهیز از کار سنگین

سومین راهکار برای کاهش تورم، خودداری از انجام فعالیت‌های سنگین بدنی است. فعالیت‌های سنگین بدنی می‌توانند به محل‌های ملتهب بر اثر کاشت مو آسیب رسانده و سبب خونریزی یا عفونت در آن محل‌ها ‌شوند.

نوشیدن آب کافی

از دیگر راهکارهای مهم برای کاهش تورم پس از کاشت مو می‌توان به نوشیدن آب به میزان کافی اشاره کرد. نوشیدن آب سبب حفظ سلامتی و خارج شدن سموم از بدن فرد می‌شود. بنابراین نوشیدن آب به میزان کافی به کاهش تورم محل کاشت مو بسیار کمک می‌کند.

مصرف آناناس

پنجمین راهکار برای کاهش تورم صورت و سر، استفاده از میوه‌هایی مانند آناناس است. آناناس حاوی مواد طبیعی ضد التهاب بوده و استفاده از آن یکی از روش‌های کاهش تورم در محل کاشت مو محسوب می‌شود. خوردن این میوه تورم در قسمت‌ چشم و پیشانی را به حداقل می‌رساند.

استفاده از کمپرس یخ

یکی از راهکارها برای کاهش تورم پس از کاشت مو، استفاده از یخ می باشد. وارد شدن فشار زیاد به عروق پوستی سبب ایجاد تورم می‌شود. بنابراین برای کاهش فشار و جلوگیری از تورم در محل کاشت مو، می‏توانید یخ را روی محل کاشت قرار دهید. البته توجه داشته باشید که یخ را به صورت مستقیم بر روی سر خود قرار ندهید و از کمپرس یخ استفاده کنید.

ادامه مطلب
معجزه سالیسیلیک اسید برای پوست شما

داشتن رژیم غذایی کم نمک

به مدت محدود و برای حدود یک ماه سعی کنید از مصرف غذا و خوراکی‌های شور و ترش تا حد امکان پرهیز کنید تا موجب افزایش میزان تورم نشوید.

انواع دارو برای کاهش ورم صورت بعد از پیوند مو

در صورتی که پس از کاشت مو، ورم در صورت شما به وجود آمده است، ممکن است بتوانید از نوع خاصی از دارو برای کاهش ورم صورت بعد از پیوند مو استفاده کنید. ممکن است پزشک داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند استامینفون، ایبوپروفن یا ناپروکسن و یا قرص‌های ضدآلرژی مانند سیتیریزین یا لوراتادین تجویز کند تا واکنش‌های آلرژیک و ورم کاهش یابد. همچنین توصیه می شود در صورت بروز تورم از داروهای گیاهی استفاده کنید که علاوه بر رفع تورم می تواند باعث تقویت رشد موهای کاشته شده هم شود.

ورم صورت پس از کاشت تا چه زمانی طبیعی است؟

ادم (edema) یا تورم صورت ناشی از احتباس طبیعی بافت و مایع پس از کاشت مو است. که غالبا در روز دوم بعد از ایمپلنت مو شروع شده و معمولاً در روز چهارم پس از عمل به اوج خود می‌رسد. از روز چهارم به بعد تا روز ششم یا هفتم پس از عمل شروع به کاهش کرده و تقریبا با گذشت ۱۰ الی ۱۲ روز به صورت کامل از بین می‌رود. در این مدت توصیه می‌شود که به نکات گوشزد شده توسط پزشک و یا تیم درمانیتان به طور کامل عمل کنید تا زودتر از وجود عوارض جانبی کاشت رهایی یابید.

درمان و کوتاه کردن دوران تورم بعد از کاشت مو

راهکارهایی برای عدم ایجاد ورم و یا بهبود سریع تر آن وجود دارد. که می توان با استفاده از این روش ها اقدام به بهبود این مسئله نمود. یکی از مهم ترین مسائل جهت بهبود سریع ورم و دوران نقاهت بعد از کاشت مو خوابیدن صحیح می باشد. به همین منظور بعد از کاشت مو بهتر از به مدت چند روز با زاویه ۴۵ درجه سطح سر را بر روی بالش قرار داد تا علاوه بر بهبود تورم ، به موهای کاشته شده آسیب کمتری وارد شود. بنابراین می بایست از خوابیدن به پشت اجتناب کرد. بهترین راهکار برای خوابیدن بدین شکل قرار دادن دو یا چند بالش در زیر سر می باشد تا سر بالاتر از بدن در هنگام خواب قرار گیرد.

ورم بعد از کاشت مو

 

مشاوره : در صورت نیاز به مشاوره رایگان و یا جهت کسب اطلاعات بیشتر، لطفاً از طریق کانال های ارتباطی با ما در تماس باشید

مشاور: ۰۹۳۸۵۵۶۲۲۰۵                                                     تلفن کلینیک: ۰۴۱۳۴۷۷۰۴۱۷


برچسب ها: بدون برچسب

سوال یا نظر خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند