کلاژن چیست؟

کلاژن ساختاری پروتئینی است که در پوست، مفاصل استخوان و ماهیچه‏ ها یافت می ‏شود. نقش کلاژن حمایت از بافت همبندی است؛ یعنی ساختار پوست، مفاصل و ماهیچه ‏ها را محکم می ‏کند. با افزایش سن، درصدی از کلاژن از دست می‌‏رود. میزان کلاژن موجود در بدن در پنجاه‌ سالگی نصف میزان آن در بیست‌ سالگی است. وقتی کلاژن کم می ‏شود، خاصیت کشسانی پوست کاهش می ‏یابد و پوست به ‏تدریج شل و چروک‏ ها نمایان می ‏شود. به دلیل نقشی که این ترکیب پروتئینی در زیبایی و جوانی دارد، محققان تلاش می‎ کنند به شیوه ‏های مختلف جلوی کاهش کلاژن و بروز چین‌‏ و چروک ‏ها را بگیرند. در ادامه با برخی از روش های جوان سازی پوست اشنا خواهیم شد …

بهترین روش جوان سازی پوست صورت

جوان سازی پوست با لیزر

با لیزر های فرکشنال می ‏توان به ‏وسیلة تحریک سنتز کلاژن جدید، عوارض پوستی افزایش سن را تا حدود زیادی برطرف کرد. این روش جوان‏سازی پوست صورت از سایر روش ‏های جوان‏سازی پوست با لیزر متمایز است، زیرا عوارض جانبی کمی دارد. پس از کشیدن پوست صورت با این روش درمانی، درواقع پوست دچار التهاب یا درد نمی ‏شود و به دورة ریکاوری نیاز نیست. بااین‏ حال، شایان ‏ذکر است این روش جوان‏سازی پوست صورت فقط در یک جلسه انجام نمی‌‏‌گیرد و برای بهبودی کامل ظاهر پوست با لیزر فرکشنال ۴ تا ۶ جلسة درمانی نیاز است که با فواصل ۳۰ تا ۴۰ روز انجام می‌‏شود.

جوان سازی پوست با RF

RF یا رادیو فرکوئنسی از سالیان قبل در پزشکی زیبایی کاربرد داشته و روشی تقریباً بی‌عارضه و کاملاً مؤثر به ‏حساب می ‏آید. امروزه دستگاه ‏های RF  فرکشنال با ترکیب رادیو فرکوئنسی و میکرونیدلینگ پوست تأثیرگذاری این روش را چندین برابر کرده ‏اند. جوان‏سازی پوست با میکرونیدلینگ یک راهکار بسیار مؤثر برای جوان‏سازی شکل ظاهری و ساختار پوست به ‏صورت کاملاً طبیعی و نیز برطرف کردن عوارضی از قبیل آثار کشیدگی پوست و جای جوش و آکنه است.

Rf های فرکشنال با تحریک کلاژن‌سازی و نظم بخشیدن به رشته‏ های کلاژن موجب سفت شدن و جوان‏سازی پوست صورت با لیزر پوست می ‏شوند. از مزایای این روش می‏ توان به قابلیت انجام دادن آن برای بیشتر افراد با هر سنی اشاره کرد. از تکنولوژی لاغری با RF به‏عنوان یک روش درمان بسیار ایمن با حداقل بهبودی می‏توان برای دستیابی به‏ ظاهر دلخواه در نقاط مختلف بدن استفاده کرد.

جوان‏سازی پوست با RF با استفاده از انرژی رادیوفرکوئنسی دو قطبی و فرکشنال انجام می‏ شود. این انرژی از امپدانس طبیعی بدن برای ایجاد گرما استفاده می‏ کند و این گرما موجب تحریک پوست به تولید کلاژن و الاستین می‏ شود. با تولید کلاژن بیشتر، فیبروبلاست‏ های مربوط به مدل‏سازی مجدد در پوست فعال می‏ شوند و تارهای کلاژن و الاستین در حالی تشکیل می‏ شوند که فاکتورهای رشد به‏ طور طبیعی در پوست ترشح می‏ شوند.

موارد استفاده از فرکشنال RF

 • لیفت ابرو و پیشانی
 • لیفت گردن و غبغب
 • درمان چروک‌‏‌های پوست
 • تنظیم چربی پوست
 • درمان آکنه یا جوش صورت
 • درمان اسکار یا جای جوش

جوان سازی پوست با PRP

بسیاری از مشكلات زیبایی‌ـ نظیر چین‏ و چروک‏ ها، خطوط و غیره‌ـ حاصل فرایند پیری و كاهش كلاژن، الاستین، ماتریكس بین سلولی، فیبروبلاست‌ها و چربی در لایه‏ های پوست است. این فرایند قوام، شكل، حجم، صافی و قابلیت ارتجاعی پوست را كاهش می‌دهد و درنهایت به شکل‏ گیری انواع مشكلات زیبایی نظیر چین‏ و چروک و خطوط منتهی می‌شود.

در این روش، در یک جلسة حدوداً یک‏ساعته چند سی‏سی از خون بیمار گرفته‏ و با اســتفاده از کیت ‏های خاص، غلظت پلاکت به ۳ تا ۵ برابر مقدار اولیه رسانده می‌شود. پلاکت‏ ها حـاوی موادی هستند که عامل اصلی در فرایند ترمیم و بازسازی چین‏ و چروک ‏ها بوده و به آن‏ها عوامل رشد (growth factor) گفته می‏ شود و سبب رشد، تکثیـر و تمــایز ســلول ‏های مختلف پوستی و بافتی و افزایـش کـلاژن، الاستین، مادة بین سلولی و بازسازی سلول‏ های آسیب‌دیده، با طراوت شدن و ترمیم بافت پوستی می ‏شوند.

PRP به روش ‏های مختلف در درمان‏ های پوست و مو نظیر:

 • چین‏‌ و چروک ‏های ناشی از افزایش سن
 • چین‏‌‌‌ و چروک‏ های داینامیک
 • خطوط اخم یا خنده
 • طاسی سر یا ابرو
 • پف و تیرگی و گودی زیر چشم
 • اسکار آکنه و اسکار زخم‌‏های ناشی از جراحی، سوختگی و بریدگی‏ ها و…

کاربرد دارد.

ميكرودرم ابريژن

میکرودرم ابریژن دستگاهی است که برای رفع چین‏ و چروک پوست، رفع ملاسما و کلیة لک ‏های غیر مادرزادی پوست، رفع جای آکنه و کک‏ ومک صورت، رفع منافذ ریز پوست، جوان‏سازی و شفاف‏سازی پوست، براق‏کنندگی و برگشت خاصیت کشسانی پوست، خارج کردن جوش‏ های سرسیاه و سرسفید از پوست و… استفاده می‏ شود.

دستگاه میکرودرم ابریژن چگونه کار می‌‏کند؟

با این دستگاه حساس و پیشرفته جریانی از کریستال ‏های ظریف اکسید آلومینیوم روی پوست باعث لایه ‏برداری سریع می‏ شود. ضمناً یک مکش نیز روی پوست انجام می ‏شود که باعث جمع شدن کریستال‏ ها از سطح پوست و همچنین بهتر شدن جریان خون منطقه و فعال شدن سلول‏ های فیبروبلاست و درنتیجه ترمیم و طراوت پوست می‏‌‌شود.

برای جوان‏سازی ۴ تا ۸ جلسه با فواصل ۱ تا ۴ هفته لازم است، اما اگر هدف روشن کردن پوست باشد، باید بین ۱۰ تا ۲۰ جلسه درمان انجام شود.

جوان سازی پوست با لیفت صورت

چنانچه بیمار تمایلی به انجام دادن جراحی نداشته باشد، اما بخواهد لیفت صورت یا گردن انجام دهد، روش‏ های متعدد و مؤثر جوان‏‌‌سازی بدون جراحی مانند RF، لیزر و هایفوتراپی را پیشنهاد می‏کنیم.

ترمیم آسیب‏ های ناشی از آفتاب‏ سوختگی

این سوختگی بر اثر پرتو ماورای بنفش موجود در نور خورشید یا دستگاه ‏های برنزه‌کننده (سولاریم) به وجود می‏‌‌آید. به کمک لیزر می‏توان لکه‏ های ناشی از آفتاب را برطرف کرد.

درمان آکنه فعال

درمان‏ های بسیاری برای جوش صورت یا آکنه وجود دارد که به دو دستة دارویی و غیر‌دارویی تقسیم می شود. و بنا به صلاح‌دید پزشک معالج و بر‌اساس فاکتورهایی مثل شدت و نوع ضایعات پوستی، سن، جنس بیمار نوع درمان تعیین می‏‌شود. ازجمله این روش ‏ها RF فرکشنال و میکرونیدلینگ است.

کرایوسرجری

کرایوسرجری یا فریز یا کرایوتراپی روشی است که در آن از نیتروژن مایع استفاده می‏ شود تا بافت ‏های غیرنرمال از بین برود. کرایوتراپی برای درمان ضایعات پوستی مانند زگیل ‏ها استفاده می‌شود که می ‏تواند به‏ صورت سرپایی و در طول یک جلسه انجام شود. فریز یا کرایوسرجری یا کرایوتراپی با تخریب سلول‏ های هدف باعث می‏ شود ضایعات ایجادشده از بین بروند و این عمل با سرد کردن ناگهانی آن‏ها پایه ‏ریزی می‏ شود.

کرایوتراپی نه‏تن ها برای زگیل‏ ها، بلکه برای طیف وسیعی از مشکلات پوستی کاربرد دارد. در بسیاری از موارد، کرایوتراپی یک ضایعه باید چند نوبت انجام شود تا نتیجة مطلوب حاصل شود. بنابراین، تعداد جلسات لازم برای درمان کامل ممکن است متغیر باشد.

روشن کردن پوست

در مواردی مثل لک‏ های بارداری، لک‏ های پیری، لک ‏های ناشی از سو تغذیه و کمبود ویتامین و لک ‏های بعد از التهاب پوست درمان‏‌‌های متعددی نظیر لیزر و لایه ‏برداری و کرایوسرجری وجود دارد.

رفع استریا

به دنبال کشش‏ های پوستی در بارداری یا در پی افزایش یا کاهش وزن خطوط و ترک‏ هایی روی پوست ایجاد می ‏شود که استریا نامیده می ‏شود. لیزر فرکشنال و RF سوزنی و میکرونیدلینگ برای درمان این ضایعات توصیه می‌‏شود.

درمان تعریق بیش ‏از اندازه

یکی از کاربردهای RF درمان تعریق بیش‏ از حد در ناحیة زیر بغل است و برای افرادی که از بوی بد عرق شکایت دارند مفید است. طبق مطالعات انجام ‏شده، این اثر طولانی‏ مدت است و اثر درمانی در برخی موارد دائمی خواهد بود. همچنین برای درمان تعریق بیش از حد در ناحیة زیر بغل می‏ توان از تزریق بوتاکس استفاده کرد.

 

تزریق فیلر

با افزایش سن میزان چربی زیر پوست کمتر شده و در نتیجه پوست شل شده و عضلات و استخوان‌ های صورت نمایان می شوند. همچنین تولید کلاژن نیز کاهش یافته و باعث افزایش چین و چروک صورت می شود. از آن جایی که عمل ‌های جراحی عوارض و هزینه زیادی در پی دارند، اکثر افراد، روش ‌های غیر تهاجمی‌ تر را در اولویت قرار می دهند. یکی از این روش ها تزریق فیلر می باشد.

فیلر ها پرکننده صورت بوده، به صورت موضعی به زیر پوست تزریق می شوند و باعث اصلاح فرم صورت، رفع عیوب و زیبایی هرچه بیشتر صورت می شوند.  فیلرها به قسمت های مختلف صورت از جمله لب ها، گونه ها، بینی و … تزریق می شوند.

فیلرها انواع مختلفی داشته و از مواد مختلفی نیز ساخته می شوند. معروفترین آن، فیلر اسید هیالورونیک (HA) است که به طور عادی در بدن انسان وجود داشته و احتمال حساسیت به آن پایین است. مدت ماندگاری آن ۶ الی ۱۲ ماه بوده و باعث افزایش میزان کلاژن سازی در محل تزریق می شود.

از دیگر انواع فیلر می توان به پلی متیل متاکریلات (PMMA)، کلسیم هیدروکسیل آپاتایت (CaHA)، پلی لاکتیک اسید (PLLA) و سلول های چربی اشاره کرد.

 

تزریق فیلر صورت

 

کاربرد تزریق فیلرها چیست؟

به طور کلی می ‌توان کاربرد فیلرها را به ۴ دسته، تقسیم بندی کرد:

 • حجم‌دهی و فرم‌دهی به اجزای صورت
 • از بین بردن چین و چروک‌ و جوان سازی صورت
 • رفع عیوب و عدم قرینه بودن اجزای صورت
 • از بین بردن اسکارهای آتروفیک و فرورفته صورت و جای جوش

 

مزایای تزریق فیلر چیست؟

 1. روش غیرجراحی و وغیر تهاجمی
 2. امکان مشاهده نتایج بلافاصله بعد از پایان تزریق فیلر
 3. بدون نیاز به گذراندن دوره نقاهت
 4. دستیابی به نتایج کاملا طبیعی
 5. امکان برگشت یا اصلاح نتایج
 6. روشی تایید ‌‌شده و کاملا ایمن، دارای تاییدیه FDA
 7. بهبود و رفع علائم پیری پوست و رفع نواقص چهره

 

مزایای تزریق فیلر

 

فیلرها به چه مناطقی تزریق می‌شوند؟

یکی از کاربردهای فیلرها افزایش حجم است، به همین خاطر می‌ توانند برای بسیاری از نقاط بدن مورد استفاده قرار بگیرند. از جمله این نقاط میتوان به لب ها، سینه، باسن و پشت دست‌ها اشاره کرد. تزریق فیلر به پشت دست برای از بین بردن چروک‌ها و جوان سازی آن انجام می‌شود. اما همانطور که می دانید مهم‌ترین استفاده فیلرها در صورت می باشد.

از جمله قسمت هایی که می توان به آن ها فیلر تزریق کرد، می توان به مواد زیر اشاره کرد؛

 • تزریق فیلر لب
 • تزریق فیلر به بینی
 • تزریق فیلر زیر چشم
 • تزریق فیلر خط خنده
 • تزریق خطوط اخم پیشانی
 • تزریق فیلر به خطوط پنجه کلاغی

 

نواحی تزریق فیلر

 

تزریق فیلر بینی

جراحی بینی یکی از پرطرفدارترین عمل‌های زیبایی می باشد. در سال ‌های اخیر تمایل زیباجویان نسبت به روش ‌های کم‌ تهاجمی بیشتر شده است. یکی از این روش‌های غیرتهاجمی، تزریق فیلر بینی است. این روش در مقایسه با عمل جراحی مزیت ‌های بسیاری دارد. از جمله این مزیت‌ها می ‌توان به عوارض بسیار کمتر، عدم نیاز به گذراندن دوره نقاهت و همچنین هزینه کمتر اشاره کرد. نتیجه کار نیز سریعا مشخص می‌ شود. افرادی که بعد از عمل بینی، از ظاهر بینی خود راضی نیستند، تزریق فیلر می تواند انتخاب مناسبی برایشان باشد.

 

تزریق فیلر بینی

 

تزریق فیلر زیر چشم

یکی از مواردی که برخی از افراد نسبت به آن احساس نارضایتی دارند، سیاهی دور چشم است. افزایش سن مهم ترین فاکتور سیاهی دور چشم می باشد اما چون زمینه ارثی و ژنتیکی دارد، در افراد جوان نیز دیده می ‌شود. این عارضه سن فرد را بیشتر نشان می ‌دهد و حالت چشم‌ها را نیز تحت تاثیر قرار داده و باعث می ‌شود تا چشم ‌ها ظاهر شاداب خود را از دست بدهند.

ازآنجایی که تزریق فیلر یکی از کم عارضه ترین راهکارهای زیبایی است، بنابراین انتخاب بسیار خوبی برای پوست و ناحیه حساس دور چشم به حساب می ‌آید. این موضوع باعث می ‌شود تا بدون وارد شدن هر نوع آسیب به بافت ‌های اطراف این ناحیه سیاهی دور چشم که عموما به دلیل کمبود چربی زیر بافتی رخ می ‌دهد از بین برود و چشم‌ ها ظاهری شاداب و گیرا داشته باشند.

 

تزریق فیلر زیر چشم

 

تزریق فیلر لب

یکی از تاثیرگذارترین اجزای صورت که در زیبایی افراد لب هاست. امروزه لب‌ های خوش فرم و حجیم معیار زیبایی هستند و بسیاری از خانم ها خواهان لب‌ هایی حجیم‌تر و خوش فرم تر هستند. لب ‌های باریک باعث القای خستگی و ناراحتی به چهره می ‌شوند. همچنین ممکن است لب ‌ها متقارن نباشند یا فرم آن ها مورد قبول فرد نباشد. در این موقعیت تزریق فیلر می تواند گزینه بسیار جذابی باشد. چراکه نتیجه بلافاصله قابل مشاهده است. تزریق فیلر لب تکنیک ‌های متفاوتی از جمله  عروسکی، طبیعی و روسی دارد و با توجه به نحوه تزریق آن ها ظاهر لب‌ متفاوت خواهد بود.

 

تزریق فیلر لب, فیلر لب روسی, فیلر لب عروسکی

 

تزریق فیلر خط خنده

با افزایش سن خطوطی عمیق در کنار دهان پدیدار می ‌شود که به آن خط خنده یا خط لبخند می گویند. این خطوط باعث می‌ شوند تا سن افراد بیشتر به نظر برسد و ظاهری ناخوشایند را برای افراد ایجاد می‌ کنند. معمولا این خطوط به حدی عمیق هستند که با بوتاکس رفع نمی‌ شوند اما فیلر به خوبی می ‌تواند این خطوط را پر کرده و نتیجه دلخواه را برای فرد ایجاد کند. همچنین تزریق فیلر هایی مانند فیلر هیالورونیک اسید باعث افزایش تولید کلاژن در بدن می ‌شوند. کلاژن باعث جوانسازی و سفت شدن پوست می‌ شود و از پیری پوست جلوگیری می‌ کند.

 

فیلر خط خنده

 

تزریق چربی

تزریق چربی با انتقال چربی از نواحی خاص بدن، که چربی اضافه دارند (مثل بخش خارجی ران‏ ها) و تزریق آن در نواحی مشخص که با کمبود چربی روبه‌رو هستند انجام می‏ شود. مثلاً از این نواحی می ‏توان به تزریق چربی در صورت، جوان ‏سازی دست‏ ها، یا فرم دادن به باسن و  تزریق چربی سینه را نام برد. این روش درمانی یک راهکار بی‏ خطر، دارای نتایج بادوام و به نسبت ساده است که می‏ تواند نتایج طبیعی برای ظاهر فرد ایجاد کند.

تزریق بوتاکس

بوتاکس نام اختصاری سم بوتولیسم است. تزریق مقدار کمی از این ماده به‏ طور مستقیم در ماهیچه فعالیت آن را کم می‌کند و خطوطی را که در نتیجة پرکاری آن روی صورت به وجود می‏ آید از بین می‏ برد. در نتیجه صورت جوان‏ تر و شاداب‏ تر به نظر می‏ رسد. برای درمان چروک‏ های پیشانی و کنار چشم ‏ها (در مناطقی که حرکت عضلانی ضروری نیست) می‏ توان از بوتاکس استفاده کرد تا از پیشرفت و ایجاد چروک ‏ها جلوگیری شود. همچنین برای جلوگیری از تعریق زیر بغل و کف دست می ‏توان از تزریق بوتاکس استفاده کرد.

جوان سازی پوست با هایفوتراپی

امواج اولتراسوند متمرکز پر توان یا هایفوتراپی انقلابی در عمل‏ های زیبایی لیفت صورت بدون نیاز به جراحی ایجاد کرده است. هایفو برای لیفت طبیعی و افزایش حجم صورت، گردن و پیشانی به‏ کار برده می‏ شود که نتایج چشمگیری به دنبال خواهد داشت.

به کمک هایفوتراپی در ۱ تا ۳ جلسة درمانی، می ­توان منجر به کاهش چروک ­ها و لیفت صورت به اندازه ۲-۵ سال جوان تر . اولتراسوند متمرکز پر توان یک روش غیر جراحی و بدون نیاز به بستری شدن برای لیفت صورت و رفع افتادگی و شل‌شدگی پوست ابرو ها، گونه ‏ها، فک‏ ها و قسمت پایین صورت، غبغب و گردن است که در مطب انجام می ‏شود. تکنولوژی اولتراسوند بر سفت کردن سطح پوست و لیفت بافت‏ های شل‌شده تمرکز دارد. نتایج حاصله برای مدت طولانی باقی‏ می‌ماند و به‏ مرور بهبود می‏ یابد. هایفوتراپی مانند روش‏های دیگر جراحی زیبایی، لایه‏ های عمیق پوست را هدف قرار می‏ دهد.

برخلاف لیزردرمانی، که از بیرون به داخل پوست نفوذ می‏ کند. هایفو کاری به سطح پوست ندارد و مستقیماً انرژی را به لایه‏ های عمیق پوست، بافت‏های ساختاری و عضلات محل رشد کلاژن می ‏رساند. در هایفوتراپی از انرژی برای تحریک تولید کلاژن در لایة عمیق پوست و در سطح ساب‌ درمال استفاده می‏ شود که باعث جراحات بسیار ریزی در این بافت ‏ها می‏ شود. زمانی که بافت بهبود یافت، کلاژن را افزایش می‌دهد و زمانی که فیبر های کلاژن سازماندهی شدند، عمل کشش یا لیفت در پوست، به‏‌خصوص در اطراف صورت و گردن، دیده و احساس می‏ شود.