آیا لیزر موهای زائد باعث نازایی می شود؟

آیا لیزر موهای زائد باعث نازایی می شود؟

لیزر موهای زائد به یک روش محبوب برای از بین بردن موهای زائد تبدیل شده است. این روش با استفاده از فناوری‌های پیشرفته برای جلوگیری از رشد مجدد فولیکول‌های مو، راه حلی ایمن و موثر برای رفع موهای زائد ارائه می دهد. با وجود ایمن بودن کلی لیزر مو و نتایج طولانی مدت آن، برخی از افراد نگرانی هایی در مورد عوارض جانبی احتمالی آن از جمله ارتباط شایعه شده بین لیزر موهای زائد و خطر ناباروری و نازایی دارند.

در این مقاله به بررسی اثرات منفی لیزر موهای زائد می پردازیم و تکلیف باورهای غلط در این باره را روشن می کنیم و به شما کمک می کنیم تا در مورد این روش دائمی کاهش موهای زائد، تصمیمی آگاهانه بگیرید. به طور خاص به این سوال می پردازیم که آیا لیزر موهای زائد باعث نازایی می شود یا خیر. با بررسی شواهد علمی و نظرات متخصصان به شما اطمینان خواهیم داد که لیزر موهای زائد هیچ خطری برای باروری ندارد.

لیزر موهای زائد و نازایی

لیزر موهای زائد و نازایی

با وجود محبوبیت روزافزون لیزر موهای زائد، متاسفانه باورهای غلطی نیز در مورد این روش وجود دارد که می تواند منجر به نگرانی و اضطراب در افراد به خصوص خانم ها شود. یکی از شایع ترین باورهای غلط، ارتباط بین لیزر موهای زائد و ناباروری است.

لیزر موهای زائد به تخمدان ها آسیب می رساند؟

این باور غلط ریشه در یک تصور نادرست در مورد لیزر مو دارد. در حالیکه در واقعیت، عمق نفوذ لیزر در پوست برای از بین بردن موهای زائد بسیار کم و ناچیز است (کمتر از یک میلی متر تا حدود شش میلی متر) و به هیچ وجه به اندام های داخلی مانند تخمدان‌ها نمی‌رسد.

ادامه مطلب
اندولیفت چیست؟ همه چیز در مورد اندولیفت

لیزر مو های زائد و نازایی

لیزر موهای زائد بر هورمون ها تاثیر می گذارد؟

هیچ مدرک علمی مبنی بر تاثیر لیزر موهای زائد بر هورمون ها یا عملکرد سیستم تولید مثل وجود ندارد. لیزر به طور خاص روی مو عمل می کند و هیچ تاثیری بر سلول‌ها یا غدد دیگر بدن ندارد.

لیزر موهای زائد برای زنان باردار یا شیرده مضر است؟

در حالی که به طور کلی انجام لیزر موهای زائد در دوران بارداری یا شیردهی توصیه نمی شود، این موضوع به دلیل احتیاط و عدم وجود مطالعات کافی در این زمینه است. از نظر علمی، هیچ مدرکی مبنی بر ضرر لیزر موهای زائد در دوران شیردهی برای جنین یا نوزاد وجود ندارد.

با توجه به شواهد علمی به طور قطع می توان گفت که هیچ ارتباطی بین لیزر موهای زائد و ناباروری وجود ندارد. بنابراین خانم‌ها می توانند بدون هیچ نگرانی از این روش برای رفع موهای زائد خود استفاده کنند.

نکته:

 • همیشه برای انجام لیزر موهای زائد به کلینیک‌های معتبر مثل مرکز زیبایی دیلای و دارای مجوز مراجعه کنید.
 • قبل از انجام لیزر در مورد سابقه پزشکی خود با متخصص لیزر صحبت کنید.
 • دستورالعمل های قبل و بعد از لیزر را به دقت دنبال کنید.

لیزر موهای زائد و خانم های باردار

عوارض لیزر بیکینی

همانطور که در بخش قبل اشاره شد. یکی از نگرانی‌های رایج در مورد لیزر موهای زائد به خصوص در ناحیه بیکینی، تاثیر آن بر باروری است. در این بخش به طور دقیق به بررسی عمق نفوذ لیزر و عدم تاثیر آن بر اندام‌های داخلی و باروری می پردازیم.

عمق نفوذ لیزر

پرتو لیزر به گونه‌ای طراحی شده است که فقط از لایه اپیدرم پوست عبور کرده و به فولیکول‌های مو می رسد. به عبارت دیگر عمق نفوذ لیزر در پوست، نه تنها در ناحیه بیکینی بلکه در تمام نقاط بدن، فقط تا ریشه مو است. قدرت نفوذ نور لیزر در پوست، به نوع لیزر بستگی دارد و می تواند از ۱ تا نهایتا ۶ میلی متر متغیر باشد. پس به هیچ وجه به بافت‌ها و اندام‌های داخلی بدن مانند تخمدان‌ها، غدد لنفاوی و رحم یا سایر ارگان‌ها نمی رسد و آسیبی به آنها نمی رساند.

ادامه مطلب
برای پرپشت شدن مو باید چیکار کنیم؟

تاییدیه FDA

لیزر موهای زائد توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) به عنوان یک روش بی ضرر و غیرتهاجمی برای رفع موهای زائد تایید شده است. این تاییدیه، دلیلی بر ایمنی و عدم وجود عوارض جانبی جدی برای این روش است.

لیزر بیکینی برای خانم های باردار

نکات مراقبتی قبل و بعد از لیزر موهای زائد در ناحیه بیکینی

لیزر موهای زائد به خصوص در ناحیه بیکینی به دلیل مزایایی مانند از بین بردن دائمی موها، صاف و روشن شدن پوست و عدم نیاز به اصلاح مکرر به یکی از بهترین گزینه‌ها تبدیل شده است.

برای دستیابی به بهترین نتیجه و به حداقل رساندن عوارض لیزر موهای زائد، رعایت برخی نکات مراقبتی قبل و بعد از انجام لیزر مو ضروری است. در این بخش به چند نکته مهم در این زمینه می پردازیم:

قبل از لیزر بیکینی

 • شیو کردن موها: ۴۸ ساعت قبل از لیزر، ناحیه مورد نظر را فقط با تیغ اصلاح کنید. از روش های دیگر مانند اپیلاسیون و بند انداختن خودداری کنید.
 • عدم اپیلاسیون: حداقل ۳۰ روز قبل از لیزر، از کندن موهای این منطقه و اپیلاسیون خودداری کنید.
 • پاک کردن پوست: قبل از انجام لیزر هرگونه کرم یا لوسیون را از ناحیه بیکینی به طور کامل پاک کنید.

بعد از لیزر بیکینی

 • عدم تحریک پوست: از خاراندن قسمت‌های ملتهب در اثر لیزر خودداری کنید.
 • خودداری از استفاده‌ی محصولات پوستی: تا دو روز بعد از لیزر از هرگونه کرم یا لوسیون در ناحیه بیکینی استفاده نکنید.
 • عدم فعالیت شدید: از انجام فعالیت‌های ورزشی سنگین، رفتن به استخر و جکوزی تا ۲۴ ساعت بعد از لیزر خودداری کنید.
 • تنظیم وقت لیزر مو: اگر نوبت بعدی لیزر شما با دوران قاعدگی تداخل دارد برای جلوگیری از تحریک بیشتر پوست، نوبت خود را به زمان دیگری تغییر دهید.
 • محافظت در برابر آفتاب: در طول دوره لیزر موهای زائد و حداقل تا ۲ هفته بعد از هر جلسه، از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید و برنزه کردن خودداری کنید. از کرم ضد آفتاب با SPF بالا در نواحی لیزر شده استفاده کنید.
ادامه مطلب
بهترین سن برای کاشت مو

جمع بندی

در این مقاله به بررسی دقیق این سوال که آیا لیزر موهای زائد باعث نازایی می شود، پرداختیم. با استناد به شواهد علمی و نظرات متخصصان به طور قطع می توان گفت که هیچ گونه ارتباطی بین این دو موضوع وجود ندارد. لیزر مو، روشی ایمن و موثر برای رفع موهای زائد است. بنابراین همه افراد می توانند بدون هیچ نگرانی از این روش برای زیبایی و سلامت پوست خود استفاده کنند.

برچسب ها: بدون برچسب

سوال یا نظر خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند