پی آر پی مو سر | هزینه، عوارض و مزایای PRP

پی آر پی مو سر | هزینه، عوارض و مزایای PRP

در عصر حاضر ریزش مو به یکی از معضلات شایع در بین افراد تبدیل شده است. این مشکل نه تنها زیبایی ظاهری را تحت تاثیر قرار می‌دهد، بلکه می‌تواند اعتماد به نفس فرد را نیز به شدت کاهش دهد. خبر خوب اینکه روش‌های نوینی برای مقابله با این مشکل وجود دارد که یکی از موثرترین آنها، پی آر پی مو سر است.

در این مقاله به بررسی پی آر پی موی سر (PRP مو)، مزایای آن و نحوه عملکردش می‌پردازیم. همچنین به عوارض مربوط  به پی ار پی مو و راه‌حل‌های موجود برای مقابله با آن اشاره خواهیم کرد.

پی آر پی مو یا به اختصار PRP چیست و چگونه عمل می‌کند؟

PRP مخفف پلاسمای غنی از پلاکت به زبان انگلیسی است. این روش درمانی با استفاده از پلاکت‌های موجود در خون خود فرد انجام می‌شود. پلاکت‌ها سلول‌هایی هستند که در خون یافت می‌شوند و نقش مهمی در لخته شدن خون و ترمیم بافت دارند.

در پی آر پی مو، خون فرد از طریق نمونه‌گیری جمع‌آوری می‌شود. سپس پلاکت‌ها از سایر اجزای خون جدا شده و در غلظت بالاتری نسبت به حالت عادی به پوست سر تزریق می‌شوند. پلاکت‌ها می‌توانند به تحریک رشد مو، افزایش ضخامت ساقه مو و تقویت فولیکول‌های مو کمک کنند.

 

هزینه پی ار پی مو

 

مزایای پی آر پی مو یا PRP مو

 • روش ایمن برای کنترل ریزش مو
 • کاهش ریزش مو
 • تقویت و افزایش تراکم مو
 • ضخیم شدن ساقه مو
 • بهبود سلامت پوست سر
 • مناسب برای انواع الگوهای ریزش مو

پی آر پی مو برای چه کسانی مناسب است؟

پی آر پی مو یا PRP مو می‌تواند برای افراد مختلفی که از ریزش مو یا کم‌پشتی مو رنج می‌برند مفید باشد. این روش درمانی به طور خاص برای موارد زیر موثر است:

 • آلوپسی آندروژنتیک (طاسی با الگوی مردانه): این نوع ریزش مو شایع‌ترین علت ریزش مو در مردان و زنان است.
 • ریزش مو ناشی از استرس: استرس می‌تواند باعث ریزش موی موقت یا دائمی شود.
 • ریزش مو ناشی از بارداری یا زایمان: برخی از زنان در دوران بارداری یا پس از زایمان دچار ریزش مو می‌شوند.
 • ریزش مو ناشی از داروها: برخی از داروها می‌توانند به عنوان یک عارضه جانبی باعث ریزش مو شوند.
 • بافت موی ضعیف: این روش مناسب کسانی است که بافت مو ضعیف و کند شده است.
ادامه مطلب
5 روش عالی برای جوان سازی پوست

 

پی ار پی برای مو

 

راه حل‌های موجود برای ریزش مو

 • داروها: داروهای مختلفی برای درمان ریزش مو وجود دارد مانند مینوکسیدیل و فیناستراید.
 • جراحی کاشت مو: کاشت مو می‌تواند برای افرادی که ریزش موی شدید دارند موثر باشد.
 • لیزر درمانی: لیزر درمانی می‌تواند به تحریک رشد مو کمک کند.
 • پی آر پی یا PRP مو: PRP مو یک روش درمانی نوین و موثر برای ریزش مو است.

پی آر پی برای مو یا PRP می‌تواند راه حلی امیدوارکننده برای افرادی باشد که از ریزش مو رنج می‌برند و می‌تواند به تقویت مو و افزایش تراکم مو، ضخیم شدن ساقه مو و بهبود سلامت پوست سر کمک کند. اگر شما نیز از ریزش مو رنج می‌برید با یک متخصص پوست و مو مشورت کنید تا در مورد گزینه‌های درمانی مناسب برای خود صحبت کنید.

این مقاله به طور خاص حول روش پی آر پی مو سر یا PRP، هزینه پی آر پی مو سر، عوارض و مزایای آن خواهد چرخید.

نحوه انجام پی آر پی مو (PRP) و مراحل آن

همانطور که در بخش قبل اشاره شد؛ PRP  موی سر روشی درمانی برای مقابله با ریزش مو است که با استفاده از پلاکت‌های موجود در خون خود فرد انجام می‌شود در این بخش به مراحل انجام این روش درمانی و مراقبت‌های بعد از آن می‌پردازیم.

 

جلوگیری از ریزش مو

 

مراحل انجام پی آر پی موی سر یا PRP  مو

 1. مرحله جمع‌آوری خون: در ابتدای کار مقدار کمی خون (معمولاً بین ۱۰ تا ۳۰ میلی‌لیتر) از طریق نمونه‌گیری از بازوی فرد جمع‌آوری می‌شود.
 2. مرحله جداسازی پلاکت‌ها: خون جمع‌آوری شده در سانتریفیوژ قرار می‌گیرد تا اجزای مختلف آن شامل پلاسمای فاقد پلاکت، پلاسمای غنی از پلاکت و سلول‌های قرمز خون از یکدیگر جدا شوند.
 3. مرحله آماده‌سازی پی آر پی:پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) که حاوی غلظت بالایی از پلاکت‌ها است؛ از سایر اجزای خون جدا شده و برای تزریق آماده می‌شود.
 4. تزریق پی آر پی مو: PRP به کمک سوزن‌های ظریف و به صورت موضعی به پوست سر در نواحی که دچار ریزش مو یا کم‌پشتی هستند تزریق می‌شود. این تزریق می‌تواند با استفاده از دستگاه میکرونیدلینگ انجام شود که سوراخ‌های ریزی در پوست ایجاد می‌کند تا PRP به راحتی به ریشه مو نفوذ کند.
 5. مراقبت‌های بعد از پی آر پی: پس از انجام  پی آر پی مو سر ممکن است فرد در ناحیه تزریق شده کمی درد، قرمزی یا تورم را تجربه کند. این عوارض جانبی معمولاً خفیف و موقتی هستند و با کمپرس یخ یا مصرف داروهای مسکن قابل رفع هستند.
ادامه مطلب
فیشیال صورت در تبریز

نکاتی در مورد مراقبت‌های بعد از  پی آر پی موی سر یا PRP

 • از شستشوی موها در ۲۴ ساعت اول پس از پی آر پی موی یا PRP خودداری کنید.
 • تا ۳ الی ۴ روز از استفاده از محصولات حالت دهنده موی زبر خودداری کنید.
 • از خاراندن یا دست زدن به ناحیه تزریق شده خودداری کنید.
 • در صورت مشاهده هرگونه عوارض جانبی شدید مانند تب یا عفونت فوراً به پزشک خود مراجعه کنید.

 

پی آر پی مو

 

تعداد جلسات مورد نیاز برای پی آر پی موی سر چقدر است؟

تعداد جلسات مورد نیاز برای پی ار پی مو به عوامل مختلفی مانند شدت ریزش مو وضعیت سلامتی فرد و همچنین صلاحدید پزشک بستگی دارد. به طور کلی تعداد جلسات مورد نیاز برای اکثر افراد به ۳ جلسه پی آر پی موی سر یا PRP به فاصله ۴ تا ۶ هفته نیاز دارند. همچنین جلسات PRP نگهدارنده ممکن است هر ۴ تا ۶ ماه یکبار برای حفظ نتایج انجام شود.

اثربخشی پی آر پی مو سر یا  PRP مو

مطالعات نشان داده‌اند که پی ار پی موی سر می‌تواند برای بسیاری از افراد در کاهش ریزش مو، افزایش تراکم مو و ضخیم شدن ساقه مو موثر باشد. با این حال نتایج  پی آر پی مو ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد.

عوارض جانبی پی آر پی مو یا  PRP مو

عوارض جانبی پی آر پی مو معمولاً خفیف و موقتی هستند و شامل موارد زیر می‌شوند:

 • درد، قرمزی یا تورم در ناحیه تزریق شده
 • خارش
 • کبودی

انتخاب کلینیک و پزشک مناسب برای انجام PRP مو بسیار مهم است. حتماً قبل از انجام این روش درمانی با یک متخصص پوست و مو یا جراح زیبایی مشورت کنید که در زمینه پی آر پی مو تجربه و تخصص کافی داشته باشد.

 

مزایای PRP

 

ادامه مطلب
خال برداری در مرکز زیبایی دیلای

معایب درمان ریزش مو با پی آر پی (PRP)

درست است که درمان ریزش موی سر با پی آر پی مزایای بالقوه زیادی مانند تقویت مو، افزایش تراکم و ضخیم شدن ساقه مو دارد. با این حال قبل از تصمیم‌گیری برای انجام این روش باید معایب و محدودیت‌های آن را نیز در نظر بگیرید.

مواردی که باید به آنها توجه کنید؛

 • هزینه پی ار پی مو: PRP برای موی سر درمانی نسبتاً گران است به خصوص اگر به چندین جلسه برای دستیابی به نتایج مطلوب نیاز داشته باشید.
 • نتایج متغیر: اثربخشی PRP در افراد مختلف متفاوت است. برخی ممکن است شاهد رشد قابل توجه مو باشند، در حالی که برخی دیگر ممکن است تغییرات کمی را مشاهده کنند یا اصلا نتیجه‌ای نگیرند. عوامل متعددی مانند شدت ریزش مو، وضعیت سلامتی و پاسخ فرد به درمان در این امر نقش دارند.
 • زمان اثرگذاری: PRP درمانی نیاز به صرف زمان دارد. به طور معمول چندین جلسه با فاصله چند هفته لازم است و ممکن است چند ماه طول بکشد تا نتایج نهایی آشکار شوند. این صبر و حوصله برای همه افراد ممکن نیست.
 • مناسب برای همه افراد نیست: PRP برای همه انواع ریزش مو موثر نیست. این روش درمانی ممکن است برای افرادی که ریزش موی آنها ناشی از شرایط پزشکی زمینه‌ای مانند آلوپسی آندروژنتیک یا عدم تعادل هورمونی است فایده‌ای نداشته باشد.

PRP یا پی آر پی موی سر می‌تواند یک گزینه درمانی مفید برای ریزش مو باشد. با آگاهی از مزایا و معایب آن و مشورت با یک متخصص واجد شرایط می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا این روش برای شما مناسب است یا خیر

جمع‌بندی

ریزش مو مشکلی است که می‌تواند اعتماد به نفس افراد را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. خوشبختانه روش‌های مختلفی برای مقابله با این مشکل وجود دارد که گفتیم یکی از موثرترین آنها پی آر پی مو سر یا PRP است. پی ار پی مو روشی ایمن است که می‌تواند برای افراد مختلف اعم از خانم‌ها و آقایان و همچنین انواع مختلف الگوهای ریزش مو موثر باشد. با این حال مانند هر روش درمانی دیگری پی آر پی موی سر نیز معایب و محدودیت‌هایی دارد که باید قبل از انجام آن در نظر گرفته شود.

برچسب ها: بدون برچسب

سوال یا نظر خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند