1

روش‌های کاهش تیرگی پوست

پوست یکی از مولفه‌های بسیار مهم در زیبایی است که ممکن است در اثر عوامل مختلفی زیبایی و درخشندگی اولیه خود را از دست بدهد. یکی از عارضه‌های پوستی رایج که افراد زیادی را درگیر می‌کند، تیرگی و کدر شدن پوست است. از این رو به دنبال روش‌هایی هستند که بتوانند درخشش و سلامت پوست خود را احیا کنند. ما در ادامه این مطلب ابتدا به عوامل تیرگی پوست اشاره می‌کنیم و سپس به معرفی روش‌های کاهش تیرگی پوست خواهیم پرداخت.

عوامل موثر در تیرگی پوست

پوست به عنوان بزرگترین اندام بدن، در سرتاسر بدن کشیده شده است. ممکن است با افزایش سن و تحت تاثیر عوامل مختلف، برخی از نقاط پوست دچار تیرگی شوند که از جمله این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

دهیدراتاسیون یا کم آبی

قطعا همگی نسبت به تاثیر آب در زیبایی و سلامت پوست آگاهی داریم. تحقیقات متعددی نیز به وجود ارتباطی تنگاتنگی میان سلامتی پوست با مصرف آب زیاد صحه گذاشته‌اند. زیرا آب به عنوان سالم‌ترین نوشیدنی با نفوذ به زیر سطح پوست موجب افزایش آبرسانی به آن می‌شود. سرم‌های آبرسان نیز یکی از مواردی هستند که می‌توانند با به دام انداختن رطوبت در لایه‌های فوقانی پوست به آبرسانی پوست کمک کند.

خشکی پوست

خشکی از جمله عواملی است که می‌تواند تیرگی پوست را تسریع بخشد. ایجاد خشکی پوست در فصول سرد سال در اقلیم‌هایی که مقدار رطوبت موجود در آب و هوای آنها کمتر است، بیشتر به چشم می‌خورد.

 

تجمع سلول‌های مرده

بر اساس یک عملکرد طبیعی، سلول‌های مرده پوست از سطح آن پاکسازی شده و سلول‌های جدید جایگزین می‌شوند. این عملکرد ممکن است تحت تاثیر عواملی به درستی انجام نگیرد و سلول‌های مرده روی سطح پوست تجمع یابند و اثرات تیرگی روی پوست نمایان شوند.

عدم استفاده از مرطوب کننده پوست

مرطوب کننده در تامین سلامت و درخشندگی پوست نقش قابل توجهی دارد. این نقش در پوست‌های خشک پر رنگ‌تر نیز می‌شود. مصرف دو نوبت مرطوب کننده در طول روز می‌تواند در آبرسانی پوست، رفع تیرگی آن و محافظت از لایه فوقانی ظریف پوست بسیار موثر باشد.

 

خواب ناکافی

فرایند تجدید و بازسازی پوست معمولا در زمان خواب انجام می‌گیرد. از این رو عدم داشتن خواب کافی می‌تواند در ظهور علائم تیرگی و خستگی در پوست موثر باشد.

استرس

استرس از دیگر عواملی است که تاثیری منفی در سلامت پوست دارد و می‌تواند در قالب تیرگی و از دست رفتن درخشش پوست خود را نشان دهد.

استعمال دخانیات

قطعا همگی نسبت به عوارض و اثرات منفی استفاده از دخانیات آگاه هستیم. این عامل می‌تواند تا حد زیادی سلامت و درخشندگی پوست را از بین ببرد. استعمال دخانیات با ایجاد اختلال در تولید کلاژن و فیبرهای الاستیک و تجزیه بافت‌های ارتباطی پوست، باعث تسریع فرایند پیری در پوست شده و به تیرگی و کدر شدن پوست می‌انجامد.

تغذیه نامناسب

تغذیه مناسب نقشی غیرقابل انکار در زیبایی و سلامت پوست دارد. مصرف غذاهای مغذی با تغذیه مناسب پوست به حفظ و افزایش درخشندگی آن کمک می‌کند. بر این اساس سبک تغذیه‌ای نامناسب می‌تواند تیرگی پوست را به دنبال داشته باشد.

پوست تیره چه ویژگی‌هایی دارد؟

پوستی که دچار تیرگی شده معمولا با ویژگی‌هایی نظیر پیری زوردس، چین و چروک ریز و ظریف، کاهش درخشندگی، عارضه‌های پوستی مانند لک و … و وجود ناهمگونی در رنگ پوست نواحی مختلف مشخص می‌شود.

روش‌های کاهش تیرگی و جوانسازی پوست تیره

برای اینکه بتوانید پوستی سالم و شاداب داشته باشید و از شر تیرگی‌های پوستی خلاص شوید، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده نمایید:

اجتناب از تماس پوست با آب داغ

از آنجایی که آب داغ باعث از بین رفتن چربی‌های طبیعی پوست می‌شود، بهتر است از قرار دادن پوست خود در معرض آب داغ اجتناب کنید. آب داغ باعث خشکی و تحریک پوست می‌گردد و با گشادتر کردن رگ‌های پوستی می‌تواند منجر به قرمز شدن پوست شود.

پاکسازی ملایم پوست

نیاز است که پوست قبل از خواب از هر گونه مواد آرایشی و آلودگی‌های محیطی پاکسازی شود. برای این کار بهتر است با پوست به ملایمت رفتار کنید و برای پاکسازی آن از روغن‌های پاک کننده استفاده نمایید و سپس روغن را با یک پاک کننده ملایم دیگر از روی پوست پاک کنید.

استفاده از صابون‌های خشک و اسکراب‌های ناملایم می‌تواند منجر به تحریک، قرمزی و پوسته پوسته شدن پوست شود.

از ماسک صورت غافل نشوید

برای رفع تیرگی پوست و احیای درخشندگی پوست بهتر است استفاده از ماسک صورت را به صورت هفتگی در روتین مراقبتی خود بگنجانید. با این حال حتما در انتخاب دفعات و نوع ماسک به نوع پوست خود توجه کنید.

از مرطوب کننده استفاده کنید

مرطوب کردن پوست با محصولی مناسب نقش موثری در حفظ سلامت پوست و درمان انواع عارضه‌های پوستی دارد. مرطوب کننده با ترمیم سد دفاعی پوست و به دام اندختن رطوبت در لایه فوقانی پوست به جوانسازی و افزایش درخشندگی پوست کمک می‌کند.

از درمان‌های تخصصی استفاده کنید

امروزه با توجه به افزایش اهمیت زیبایی پوست، روش‌های پزشکی متعددی برای کمک به درخشندگی بیشتر پوست به وجود آمده‌اند. برای دریافت این خدمات بهتر است به مراکز تخصصی پوست و مو مراجعه کنید. از میان این روش‌ها می‌توان به فتوفیشال IPL و لیزر فراکسل اشاره کرد. استفاده از این روش‌ها به بهبود رنگ پوست و کاهش خطوط ریز روی آن و همچنین یکنواخت کردن رنگدانه‌های پوستی منجر می‌شود.

استفاده روزانه از ضد آفتاب را فراموش نکنید

از آنجایی که ضدآفتاب‌ها بیشتر به منظور حفاظت از پوست در مقابل اشعه فرابنفش خورشید مورد استفاده قرار می‌گیرند، مانع ایجاد هر گونه اختلالی در رنگدانه‌های پوستی شده و از تیره و کدر شدن بافت پوست جلوگیری به عمل می‌آورند.

به طور منظم پوست خود را لایه برداری کنید

لایه برداری پوست از تجمع سلول‌های پوستی مرده روی سطح پوست جلوگیری کرده و مانع از تیرگی، خشکی و انسداد منافذ پوست می‌شود. همچنین باعث نرم و درخشان شدن پوست شده و پوستی یکنواخت ایجاد می‌کند.

جمع بندی

عوامل مختلفی همچون کم ‌آبی، خواب ناکافی، تجمع سلول‌های پوستی مرده و … می‌توانند منجر به تیره شدن و تغییر رنگدانه‌های پوستی شوند. تیرگی پوست در اثر عوامل مختلف قطعا ناخوشایند است. از این رو روش‌های مختلفی نیز برای کاهش تیرگی پوست معرفی شدند که از جمله آنها می‌توان به استفاده از ضد آفتاب، سرم آبرسان، ماسک صورت و مرطوب کننده اشاره کرد. درمان‌های تخصصی نیز وجود دارند که می‌توانند درخشندگی پوست شما در زمان کوتاهتری به شما بر گردانند. برای استفاده از این درمان‌ها بایستی به مراکز تخصصی پوست و مو مراجعه کنید.

بهترین مارک بوتاکس در ایران

بهترین مارک های بوتاکس در ایران

در سال‌های اخیر استفاده از خدمات زیبایی پوست به شدت گسترش یافته است و بسیاری علاقه‌مند هستند که از این خدمات تا جای ممکن برای جوانسازی پوست استفاده کنند. در این میان یکی از روش‌های درمان و کاهش علایم پیری پوست که با استقبال بسیار زیادی روبه‌رو شده، تزریق بوتاکس است.
بوتاکس در واقع نوعی نورتوکسین است که در آن سم بتولونیوم وجود دارد و به منظور ایجاد تاخیر و جلوگیری از چروکیدگی و پیری پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد.
در حال حاضر انواع مختلفی از برندهای بوتاکس در کشور ما وجود دارد که هر کدام از آنها مزایا و معایب خاص خود را دارند. به دلیل اهمیت این موضوع، قصد داریم در این مقاله به معرفی بهترین مارک بوتاکس در ایران بپردازیم و اطلاعات ارزشمندی را به اشتراک بگذاریم پس تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

رفع چین و چروک‌ها با استفاده از بوتاکس

برای اینکه چین و چروک‌های موجود در پوست خود را به میزان زیادی برطرف کنید‌، می‌توانید از بوتاکس کمک بگیرید. در این روش پزشکان متخصص با استفاده از سم بتولونیوم به میزان زیادی جوانی پوست را برمی‌گردانند و چین چروک‌های موجود در آن را برطرف می‌سازند.

بوتاکس به عنوان قوی‌ترین نوروتوکسین برای پوست شناخته می‌شود. این سم درون سیناپس‌های عضلات نفوذ کرده و آنها را به نوعی فلج می‌کند. زمانی که این ماده درون ماهیچه‌ها رخنه می‌کند، قدرت انقباض ماهیچه تحلیل رفته و نمی‌تواند منقبض شود. در نتیجه پوست صورت در یک حالت باقی می‌ماند و مانع از ایجاد چروک ناشی از منقبض و منبسط شدن ماهیچه می‌شود. این روش ماندگاری زیادی ندارد و باید بین هر ۲ الی ۴ ماه تجدید شود.

 

<yoastmark class=

 بوتاکس برای چه افرادی مناسب است؟

بوتاکس در واقع یک روش درمانی است که از آن برای از بین بردن چین و چروک‌های موجود در خطوط بین ابرو، چروک‌های اطراف بینی و پیشانی و همچنین خطوط پنجه کلاغی استفاده می‌شود. بسیاری از متخصصین پوست و زیبایی بر این باور هستند که در صورت استفاده مناسب از بوتاکس، هیچ گونه عارضه جانبی نداشته و روش موثری برای جوانی پوست است. با این حال جهت استفاده مداوم از این روش برای رفع چین و چروک‌های پوست بهتر است از یک متخصص مشاوره‌های لازم را دریافت کنید.

از اصلی‌ترین معایب بوتاکس این است که نتیجه بلافاصله بعد از تزریق مشخص نمی‌شود و همچنین نباید انتظارات بسیار زیادی از این روش داشت و در نهایت این نکته را متذکر می‌شویم که تاثیرگذاری آن تنها برای یک مدت محدود است و بعد از آن باید دوباره اقدام به تزریق بوتاکس نمایید.

بهترین مارک های بوتاکس در ایران

بسیاری از افرادی که علاقه دارند از روش تزریق بوتاکس استفاده کنند، اطلاعات چندانی درباره برندهای معروف بوتاکس ندارند. از این رو در ادامه به برخی از این مارک‌های بوتاکس اشاره خواهیم کرد:

دیسپورت (Dysport)

دیسپورت نه تنها در کشور ما بلکه در بسیاری از کشورهای جهان جزء بهترین مارک بوتاکس است. این محصول توسط شرکت گالدرما در کشور انگلستان ساخته می‌شود.

در اغلب موارد دیسپورت برای برطرف کردن خطوط اخم کاربرد دارد و نتایج تزریق در این روش بعد از ۲ الی ۳ روز نمایان می‌شود، البته در برخی مواقع به یک هفته زمان برای بروز تاثیرات خود نیاز خواهد داشت.

در حالت کلی برند دیسپورت بین ۶ الی ۸ ماه ماندگاری دارد و بیماران نیازی به مراجعه هفتگی و یا ماهانه به پزشک متخصص ندارند. این امر باعث کاهش هزینه‌ها نیز می‌شود.

هزینه کلی بوتاکس دیسپورت نسبت به سایر برندها بسیاری پایین بوده و بازدهی بسیار بالایی دارد و این امر باعث شده است که رغبت کاربران به استفاده از این برند بسیار بالا باشد.

معایب

نتیجه برخی از برندهای دیگر در ترمیم خطوط اخم سریعتر از دیسپورت است، اما این به معنای آن نیست که اثر بخشی کمتری دارد.

 

بهترین مارک های بوتاکس

برند مصپورت

بوتاکس با برند مصپورت نیز مانند سایر برندهای دیگر باعث رفع چین و چروک پیشانی و خط اخم می‌شود. این برند در داخل کشورمان تولید می‌شود و نسبت به بسیاری از رقبای خارجی از مزایای زیادی برخوردار است.

مدت ماندگاری برند مصپورت بین ۴ تا ۶ ماه است و قیمت نسبتا مناسبی دارد. اصلی‌ترین عیب این برند پایین بودن مدت زمان ماندگاری و بالا بودن دز مصرفی آن است. از این‌رو ممکن است در برخی از افراد عوارض جانبی داشته باشد.

برند زئومین

در برخی مواقع بدن در برابر یک برند خاص از خود مقاومت نشان می‌دهد. اما با توجه به ویژگی‌های زئومین، بدن چنین مقاومتی در برابر این ماده از خود نشان نمی‌دهد.

مدت ماندگاری زئومین در حدود ۴ ماه بعد از تزریق است و بعد از ۳ الی ۵ روز پس از تزریق اثرات آن ظاهر می‌شود، البته در برخی مواقع تا ۳۰ روز زمان می‌برد. اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که به دنبال نتایج سریع هستید، برند زئومین گزینه خوبی برای شما نیست.

برند نورونوکس

برند نورونوکس از اونابوتولینوم توکسین نوع آ ساخته شده است و استفاده از این برند باعث کاهش خطوط لبخند و خطوط پیشانی می‌شود.

نورونوکس یک محصول کره‌ای است و در کشورمان محبوبیت بسیار زیادی دارد. این محصول که بیشتر برای افراد بالای ۱۸ توصیه می‌شود یک روش درمانی موقت است و به طور میانگین میزان ماندگاری آن در افراد مختلف بین ۳ الی ۷ ماه برآورد می‌شود.

اصلی‌ترین عیب این نوع بوتاکس خستگی، درد در قسمت تزریق و خشکی مداوم دهان است. البته در افراد مختلف بروز چنین نشانه‌هایی متفاوت گزارش شده است.

 

بهترین مارک بوتاکس در ایران
بهترین مارک بوتاکس در ایران

دریافت مشاوره قبل از بوتاکس

قبل از اقدام به تزریق بوتاکس حتما مشاوره‌های لازم را با یک پزشک متخصص با تجربه انجام دهید. هر برند بوتاکس مزایای خاص خود را دارد و باید اطلاعات لازم درباره ویژگی‌های هر برند را بدست آورید.

لازم به ذکر است که تزریق بوتاکس با هر برندی تنها باید در مراکز درمانی و کلینیک‌های زیبایی صورت گیرد. انجام این کار در خانه به هیچ وجه توصیه نمی‌شود و ممکن است عواقب جبران ناپذیری برای شما در پی داشته باشد.

کدام برند بوتاکس ماندگاری بالایی دارد؟

اکثر قریب به اتفاق برندها ماندگاری بالایی دارند. اما برخی از آنها نسبت به سایر برندها علاوه بر اینکه عوارض جانبی کمی دارند می‌توانند بین ۶ تا ۸ ماه ماندگاری داشته باشند. از معروف‌ترین این برندها می‌توان به دیسپورت و مصپورت اشاره کرد.

اگر قصد دارید ماندگاری بوتاکس بالا باشد، باید سعی کنید تزریقات بوتاکس به طور مرتب و براساس بازه‌های زمانی مشخص صورت گیرد. زیرا در این صورت عضلات ضعیف‌تر شده و ماندگاری بوتاکس نیز افزایش می‌یابد.

همچنین بعد از تزریق بوتاکس در معرض نور خورشید قرار نگیرید، زیرا آفتاب باعث گشادتر شدن رگ‌ها شده و جریان خون مواد بوتاکس را پراکنده می‌کند.

جمع‌بندی

در حال حاضر بوتاکس به عنوان یکی از روش‌های پرطرفدار برای رفع چین و چروک و جوانسازی پوست به شمار می‌رود. با این حال مهم است که تزریق آن در مراکز معتبر و توسط پزشک مجرب انجام شود تا از بروز عوارض احتمالی جلوگیری به عمل بیاید. مرکز پوست و موی دیلای، به عنوان یکی از کلینیک‌های پوست و موی معتبر از تمامی خدمات پوست و مو پشتیبانی می‌کند که تزریق بوتاکس با موادی با کیفیت بالا و مارک‌های معروف یکی از خدمات پرطرفدار این مرکز است. با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و موی دیلای همچنین می‌توانید از مشاوره تخصصی پزشکان حاضر در این مرکز استفاده نمایید.

78536

راهکارهای مراقبت از پوست حساس و آلرژیک

پوست انواع مختلفی دارد ک به ۵ دسته کلی تقسیم می‌شوند و شامل پوست حساس، خشک، چرب، مختلط و معمولی است. مراقبت از پوست برای حفظ زیبایی و شادابی پوست برای همه انواع آن ضروری است. با این حال، برخی از انواع پوست نیاز به مراقبت بیشتری دارند که در این میان پوست حساس به دلیل تحریک‌پذیری بیشتر، مراقبت بیشتری را می‌طلبد. در ادامه مطلب به موضوع راهکارهای مراقبت از پوست در شرایط آلرژیک خواهیم پرداخت.

پوست حساس چه پوستی است؟

عنوان پوست حساس را اغلب برای پوستی به کار می‌برند که در مواجه با شرایط مختلف آسیب پذیری بیشتری دارد. خیلی زود خشک شده یا دچار لک و جوش می‌شود و یا ممکن است در مواجه با شرایط آب و هوایی و یا در اثر استفاده از برخی محصولات آرایشی دچار خارش شده و احساس سوزش در آن ایجاد شود.

پوست حساس همچنین عکس العمل سریعی در مقابل تحریکات بیرونی از خود نشان می‌دهد. به عنوان مثال در مقابل سرما و یا در تماس با آب قرمز شده و یا پس از مصرف کرم مرطوب کننده دچار سوزش و کشیدگی می‌شود.

در پوست حساس با از بین رفتن عملکرد سد دفاعی پوست، واکنش‌پذیری پوست افزایش یافته و ضخامت آن کاهش می‌یابد و همین امر باعث می‌شود تا پوست مستعد نفوذ مواد محرک خارجی مانند میکروب، باکتری و … شود. در نتیجه پوست دچار عفونت و واکنش‌های آلرژیک می‌شود.

از جمله عواملی که در تحریک پوست حساس موثرند:

 • نور مستقیم خورشید
 • هوای گرم و سرد
 • آلودگی‌های محیطی
 • تغییرات هورمونی
 • محصولات آرایشی حاوی مواد محرک مانند الکل
 • مصرف مواد غذایی محرک مانند فلفل، توت فرنگی، گوجه فرنگی و …

 

مراقبت از پوست حساس

پوست حساس دارای چه علائمی است؟

افراد دارای پوست حساس می‌توانند علائم مختلفی از خود بروز دهند که در حالت کلی، این علائم شامل موارد زیر است:

 • قرمزی پوست
 • احساس خارش در پوست
 • التهاب پوست
 • وجود لکه‌های قرمز رنگ یا تیره رنگ کوچک روی پوست
 • حساسیت به عوامل محیطی مانند گرما و سرما

روش‌های مراقبت از پوست حساس

پوست حساس همانطور که اشاره شد، دارای لایه محافظتی ضعیف و نازکی است. عواملی مانند استفاده از ترکیبات قوی، محصولات مراقبتی نامناسب، لایه بردای بی رویه، حرارات بالا، استرس و اضطراب، داروها، و … می‌توانند در بروز و یا تشدید واکنش‌های آلرژیک دخیل باشند.

از این رو بهتر است در خرید محصولات آرایشی و بهداشتی به نوع پوست خود توجه کنید و از محصولاتی که مناسب استفاده برای پوست‌های حساس هستند، استفاده نمایید. در مصرف محصولات آرایشی تعادل را رعایت کنید و در صورت استفاده از ماسک‌های خانگی نسبت به آلرژی‌زا نبودن مواد و ترکیبات آنها اطمینان حاصل نمایید.

پوست‌های حساس و آلرژیک برای ترمیم نیاز به مراقبت‌های روزانه بیشتری دارند. از جمله این مراقبت‌ها شامل موارد زیر است:

مصرف ضد آفتاب

نور خورشید به عنوان یکی از عوامل موثر در تحریک پذیری پوست حساس شناخته می‌شود. بنابراین افرادی با پوست حساس بایستی در تمام فصول سال و در تمامی شرایط آب و هوایی برای جلوگیری از قرار گیری در معرض شرایط آلرژیک، از ضد آفتاب‌های مناسب با SPF30 استفاده نمایند. نیاز است که این افراد هر سه ساعت ضد آفتاب خود را تمدید کنند.

استفاده از کرم‌های آبرسان

مصرف یک کرم آبرسان مناسب می‌تواند یک گزینه بسیار مفید برای ترمیم پوست حساس باشد. زیرا پوست حساس با قرار گرفتن در معرض خشکی، به سرعت از خود واکنش نشان می‌دهد.

پاک کننده‌های ملایم

استفاده از پاک کننده‌های ملایم و مناسب، آلودگی‌هایی با منشاء چربی، عرق و سلول‌های مرده را از بین می‌برد.

 

مراقبت از پوست حساس

اسکراب پوست

طی اسکراب لایه‌های مرده و کراتینه شده از روی سطح پوست پاکسازی می‌شوند. اسکراب همچنین جوش‌های سرسیاه پوست را کاهش داده و میزان نفوذپذیری و تاثیر محصولات در لایه‌های زیرین را افزایش می‌دهد. با این حال، برای پوست‌های حساس بهتر است اسکراب با استفاده از موادی ملایم و در بازه زمانی کمتری صورت گیرد.

استفاده از کرم شب

استفاده از کرم شب برای افرادی با پوست حساس و چرب گزینه مناسبی نیست. زیرا می‌تواند باعث بروز آکنه و جوش روی سطح پوست شود. اما در افرادی که پوست آنها حساس و خشک است، استفاده از کرم شب برای تغذیه و نرمی پوست ضروری است.

استفاده از ماسک‌های لایه بردار

از آنجایی که پوست حساس به سرعت دچار آسیب می‌شود، استفاده از ماسک‌های لایه بردار برای این نوع پوست توصیه نمی‌شود. با این حال، در صورت استفاده بایستی با احتیاط بیشتر و حداکثر یک بار در هفته استفاده شود.

استفاده از کرم دور چشم

پوست اطراف چشم حتی در افرادی با پوست معمولی از حساسیت و ظرافت بالایی برخوردار است. از این رو بهتر است افرادی با پوست حساس، استفاده از کرم دور چشم را در دو نوبت صبح و شب در برنامه روتین مراقبت از پوست خود قرار دهند تا خشکی پوست باعث ایجاد چین و چروک‌های زودرس روی پوست نشود.

نکاتی که افرادی با پوست حساس برای دوری از شرایط آلرژیک بایستی مورد توجه قرار دهند

از جمله نکات مهمی که برای مراقبت از پوست حساس و جلوگیری از تشدید حالت‌های آلرژیک بایستی در دستور کار قرار گیرد عبارتند از:

 • عدم استفاده از پاک کننده‌های قوی
 • انجام تست حساسیت در موقع خرید محصولات آرایشی و بهداشتی
 • اجتناب از دوش گرفتن‌های طولانی
 • دوری از اسانس‌ها و عطرها
 • اجتناب از آرایش غلیظ
 • پوشیدن لباس‌های مناسب
 • استفاده نکردن از مواد دخانی
 • مرطوب نگه داشتن پوست
 • دوری از شرایط استرس‌زا
 • قرار نگرفتن در معرض فلز نیکل
 • دوری از هوای بسیار گرم و بسیار سرد

جمع بندی

پوست یکی از اعضای مهم بدن است که نیازمند مراقبت‌های روزانه است. انواع مختلف پوست نیاز به مراقبت‌های متفاوتی دارند. پوست حساس و آلرژیک با توجه به واکنش‌پذیری سریع‌تر و بیشتر نیازمند مراقبت بیشتری است تا از بروز علائم و عارضه‌های آلرژیک جلوگیری به عمل آید.
از این رو افرادی با پوست حساس، بایستی شناخت بیشتری از راهکاری مراقبت از پوست در شرایط آلرژیک داشته باشند. برای افزایش آگاهی در این مورد می‌توان از مشاوره‌های تخصصی که در مراکز معتبر پوست و مو ارائه می‌شود، استفاده کرد. کلینیک تخصصی پوست و موی دیلای، یکی از مراکز معتبر ارائه خدمات پوست و مو است که می‌توانید برای گرفتن مشاوره در مورد مراقبت از پوست خود به این مرکز مراجعه کنید و یا از خدمات آنلاین آنها استفاده نمایید.


9758

روش های کاهش سن و جوانسازی پوست

پوست انسان از جمله اعضایی است که همیشه باید مراقبت‌های لازم از آن صورت گیرد. با افزایش سن و سبک زندگی نا سالم ممکن است استحکام پوست به تدریج از بین برود. با توجه به اینکه پوست نیز یکی از شاخصه‌های مهم زیبایی و جوانی است از این رو ضروری است که اقدامات لازم برای کاهش سن و روش جوانسازی پوست صورت گیرد.

در اثر افزایش سن انسان، تولید دو ماده اصلی شامل کلاژن و الاستین کاهش می‌یابد و این امر باعث افتادگی و شل شدن پوست می‌شود. همچنین چین و چروک‌های متعدد در پوست فرد ظاهر می‌شود. البته تنها افزایش سن باعث بروز چنین عواملی نمی‌شود، بلکه استعمال دخانیات، تماس با انواع آلاینده‌ها، قرار گرفتن در معرض نور آفتاب و سبک زندگی ناسالم از مهمترین دلایل بروز علایم پیری زودرس در پوست افراد هستند.

با افزایش آگاهی جامعه نسبت به شیوه زندگی سالم و اهمیت داشتن پوستی زیبا و سالم، اهمیت جوانی پوست نیز افزایش یافته است و بسیاری از افراد در این راستا به دنبال راهکارهایی هستند که بتوانند جوانی و شادابی از دست رفته پوست خود را احیا کنند.

در حال حاضر روش‌های بسیار زیادی برای تجدید جوانی پوست وجود دارد که در ادامه مطلب توضیحات کاملی در باره آنها ارائه خواهد شد.

 

مهترین دلایل پیری پوست چیست؟

دلایل زیادی باعث پیری پوست می‌شوند که مهمترین آنها شامل موارد زیر است:

 • با افزایش سن، رادیکال‌های آزاد اکسیژن در سطح پوست افزایش می‌یابد و این امر به نوبه خود باعث ایجاد چروکیدگی در سطح پوست می‌شود.
 • در برخی مواقع ممکن است در اثر تغییرات هورمونی و یا در نتیجه کاهش تولید کلاژن، استحکام و سفتی پوست از بین برود.
 • هر گونه آلودگی زیست محیطی موجود در هوا، خاک یا آب باعث بروز انواع بیماری در پوست و ایجاد اختلالات پوستی می‌شود.
 • قرار گرفتن در معرض نور خورشید و اشعه ماورای بنفش آسیب‌های جدی به پوست وارد می‌کند و باعث از بین رفتن مقاومت پوست در برابر آفتاب می‌شود که این امر پیری زودرس و بروز انواع بیماری‌های پوستی را به دنبال دارد.
 • بروز تغییرات استخوانی در صورت
 • استفاده از دخانیات، مواد مخدر و مشروبات الکلی
 • بروز بیماری‌های پوستی نظیر آکنه، آبله مرغان و برخی از بیماری‌های دیگر.
 • مشکلات ژنتیکی

جوانسازی پوست چیست؟

پوست انسان ممکن است در اثر عوامل مختلف دچار آسیب دیدگی یا پیری شود. با توجه به اهمیت جوانی پوست در زبیایی، روش‌های متنوعی برای روشنایی و بهبود زیبایی ظاهری پوست وجود دارد که به آن جوانسازی پوست می‌گویند.

علایم پیری پوست

چین و چروک

همانطور که گفته شد با افزایش سن، پوست الاستین و کلاژن کمتری تولید می‌کند که در نتیجه آن خطوطی در سطح پوست به وجود می‎‌آیند که به آن چین و چروک گفته می‌شود. همچنین کاهش تولید چنین موادی باعث نازک شدن پوست و کاهش مقاومت آن می‌شود.

لاغری صورت و شل شدن پوست

با افزایش سن، استحکام و سفتی پوست کاهش می‌یابد و ساختار زیرین پوست نیز دچار ضعف‌هایی می‌شود و کشش لازم برای حفظ حالت پوست را از دست می‌دهد. علاوه بر افزایش سن، سیگار کشیدن، آسیب پذیر بودن پوست در برابر نور خورشید و کاهش یکباره وزن از اصلی‌ترین دلایل شل شدگی پوست هستند.

از بین رفتن چربی پوست

وراثت و پیری از جمله دلایلی است که باعث از بین رفتن چربی پوست می‌شود. البته مصرف برخی داروها، استرس، سبک زندگی، غذای ناسالم و تغییرات وزنی مکرر نیز می‌تواند باعث حذف چربی از پوست شود.

تحلیل ماهیچه‌ها

با افزایش سن، ماهیچه‌های صورت نیز تحلیل می‌روند و با از دست دادن قدرت انقباض و انبساط خود، دچار افتادگی می‌شوند.

تغییر شکل استخوان‌های صورت

استخوان‌های صورت نقش مهمی در جایگیری ماهیچه‌ها و چربی موجود در پوست دارند. ساختار استخوان بندی صورت در هر شخص در اثر افزایش سن تحلیل رفته و دچار تغییر می‌شود و این امر باعث ایجاد تغییراتی در شکل فیزیک صورت می‌گردد.

 

روش‌های جوانسازی پوست

روش های جوانسازی پوست

روش‌های زیادی برای تجدید جوانی پوست وجود دارند که در ادامه مهمترین آنها را برای شما بازگو می‌کنیم:

تزریق چربی در زیر پوست

برخی از پر کننده‌های پوستی وجود دارد که از ترکیباتی مختلفی ساخته شده‌اند که به آنها فیلر یا ژل می‌گویند. تزریق این مواد به زیر پوست باعث افزایش حجم در نواحی تزریق شده می‌شود و اثرات پیری را به میزان زیادی از بین می‌برد.

فیلرهای مختلفی وجود دارند که از مواد مختلفی ساخته شده‌اند و هر کدام از آنها برای بخش‌های مختلفی از صورت و بدن استفاده می‌شوند.

تزریق ژل در اغلب موارد به صورت سرپایی صورت می‌گیرد و به بخش‌های مختلف صورت اعم از خط خنده، خط اخم، فک و غیره تزریق می‌شود.

در تزربق چربی، پزشک متخصص چربی مازاد را از قسمت‌های مختلف بدن برداشته و پس از پاکسازی به زیر پوست صورت یا مناطق دیگر بدن که دچار شلی یا کمبود چربی هستند، تزریق می‌کند.

تزریق بوتاکس

در این روش با استفاده از بوتاکس عضلات را ضعیف یا فلج می‌کنند و در صورتی که در مقادیر پایین صورت گیرد، جوانسازی پوست را در پی دارد. بوتاکس نوعی پروتئین فلج کننده است که از سم بوتولینیوم بدست می‌آید. اما جای نگرانی نیست، استفاده کم از این ماده باعث بهبود و جوانسازی پوست می‌شود و در کاهش چین و چروک صورت تاثیر بسزایی دارد.

میکرونیدلینگ

در میکرونیدلینگ، با استفاده از سوزن‌های باریک سوراخ‌های ریزی در پوست ایجاد می‌کنند. در این فرآیند سیستم عصبی بدن تحریک شده و باعث ساخت سلولهای پوستی جدیدی در سطح بدن می‌شود. طی این فرآیند میزان تولید کلاژن و الاستین افزایش پیدا می‌کند و به پر شدن صورت منجر می‌گردد. همچنین از این روش برای درمان بیماری‌های مربوط به جای زخم، آفتاب سوختگی و برطرف کردن پیری پوست نیز استفاده می‌شود.

استفاده از هایپوتراپی

با استفاده از هایپو تراپی پوست صورت کشیده می‌شود. هایفوتراپی یک روش جایگزین برای جراحی پوست است. از آنجایی که دستگاه هایپوتراپی امواج فراصوت با شدت بالا را تولید می‌کند، باعث تحریک سلول‌های پوست شده و این امر میزان تولید کلاژن را افزایش می‌دهد، که در نتیجه آن بافت پوست محکم‌تر می‌شود.

هایپو تراپی چین و چروک موجود در بخش گردن، ابرو، پلک‌ها و قفسه سینه را از بین می‌برد و هزینه آن نسبت به جراحی پوست بسیار کمتر است. همچنین میزان اثر بخشی آن در مقایسه با لیفتینگ مطمئن‌تر و سریع‌تر است.

کربوکسی تراپی

در این روش  با استفاده از دستگاه مخصوص، مقدار ناچیزی دی‌اکسیدن کربن به زیر پوست تزریق می‌کنند. این روش، راهکار بسیار مناسبی برای از بین بردن چربی زیر پوست است و برای برطرف کردن گودی چشم، رفع چین و چروک قسمت‌های مختلف بدن استفاده می‌شود.

کربوکسی تراپی هیچ نوع عوارض جانبی ندارد و می‌توان از آن برای بسیاری از قسمت‌های بدن استفاده کرد. همچنین مدت زمان مورد نیاز برای این عمل نهایت ۱۵ الی ۳۰ دقیقه است.

 

روش‌های جوانسازی پوست

جمع بندی

پوست یکی از فاکتورهای مهم و تاثیر گذار در زیبایی و جوانی افراد است. سبک زندگی امروزی نیز به اهمیت این عضو در زیبایی افزوده و افراد زیادی اعم از بانوان و آقایان به دنبال روش‌هایی برای احیای زیبایی از دست رفته پوست خود هستند. از سویی افراد جوان نیز در تلاشند تا از بروز چین و چروک در پوست خود پیشگیری کنند، از این رو به استفاده از روش‌های کاهش سن و جوانسازی پوست روی آورده‌اند.

روش‌های متنوعی برای جوانی و زیبایی پوست وجود دارند که از جمله آنها می‌توان به بوتاکس، تزریق ژل و فیلر، کربوکسی تراپی، هایفوتراپی و … اشاره کرد. کلینیک پوست و موی دیلای به عنوان یکی از مراکز زیبایی معتبر، از کلیه روش‌های جوانسازی و زیبایی پوست پشتیبانی به عمل می‌آورد. شما با مراجعه به این مرکز می‌توانید با استفاده از مشاوره‌های تخصصی پرسنل مجرب این مرکز نسبت به انتخاب روش مناسب جوانسازی پوست خود اقدام نمایید.

 


7835ق4

راهکارهای مراقبت از پوست در طول روز

روشهای مهم و ساده ای وجود دارند که رعایت آنها در طول روز می‌تواند سلامت و جوانی پوست ما را تا حد زیادی تضمین نماید. پوست ما همواره نیاز به مراقبت دارد. داشتن پوست خوب تنها به ژنتیک بستگی ندارد بلکه شما می‌توانید با برنامه ریزی منظم و بکارگیری برخی از روشها در طول روز از پوستی عالی برخوردار باشید. عادت‌های روزانه هر فرد برای مراقبت از پوست بسته به نوع پوست می‌تواند متفاوت باشد. با این حال استفاده از آنها در دراز مدت تاثیر فوق العاده‌ای روی زیبایی و سلامت پوست خواهد گذاشت.

شناخت پوست

اساس روشهای مراقبت از پوست، شناخت نوع پوست و تدوین یک روتین مراقبت از پوست است. اکثر افراد معمولا با انواع پوست آشنا هستند و بسیاری از افراد نیز با توجه به رواج اشتراک گذاری روش‌های روتین‌ محافظت از پوست در شبکه های اجتماعی با این موارد آشنایی نسبی دارند. انواع پوست شامل خشک، مختلط، چرب و معمولی است. عوامل ژنتیکی در نوع پوست هر فرد موثر هستند و امکان تغییر در نوع آن ممکن نیست. با این حال مشکلات پوستی از قبیل آکنه، لکه ها، خطوط پوست و حساس شدن را تا حد زیادی می‌توان با اتخاذ روش‌های مراقبت از پوست درمان و یا مدیریت کرد.

دانستن نوع پوست بسیار مهم است. ممکن است در تشخیص پوست خود دچار اشتباه شوید و به اشتباه محصولاتی استفاده کنید که باعث تشدید عارضه پوستی شما شوند. از این رو حتما ابتدا نوع پوست خود را شناسایی کنید و سپس از محصولات مراقبت پوست مناسب با نوع پوست خود استفاده نمایید. زیرا محصولاتی که با پوست شما سازگار نباشند علاوه بر اینکه برای پوست شما مفید نخواهند بود ممکن است موجب شدیدتر شدن جوش ها، خشکی و سایر مشکلات پوستی شوند.

 

مراقبت از پوست در روز

محصولات ارائه شده در اینترنت و کانالهای اجتماعی نیز ممکن است با نوع پوست شما سازگار نبوده و برای پوست تان مشکلاتی در پی داشته باشد. بنابراین لازم است در قدم اول نوع پوست خود را بشناسید تا روشهای مراقبت از پوست موثر واقع شوند. باید یک برنامه روزانه برای محافظت از سلامتی پوست و مدیریت برخی نگرانی‌های خاص از قبیل زخم شدگی، آکنه و لکه‌های تیره پوست داشته باشید.

راهکارهای مراقبت از پوست

روتین محافظت از پوست در طول روز باید با هدف مراقبت از پوست در مقابل آفتاب و آلودگی محیطی برنامه ریزی شود. تغذیه پوست با مواد مغذی و روش‌های درمانی نیز باید در شب انجام گیرد. از جمله روش‌های مراقبت از پوست در طول روز شامل موارد زیر است:

 شستشوی صحیح صورت

شستشوی صورت اساسی‌ترین و اولین مرحله است. به دلیل قرار گرفتن پوست در معرض مواد آرایشی و آلودگیهای محیط، لازم است برای جلوگیری از خستگی پوست و ایجاد جوش و همچنین رفع منافذ به صورت کامل شستشوی صورت را انجام دهیم.

برای اینکه در زمان شستن صورت از آسیب زدن به پوست جلوگیری کنیم لازم است که برای شستن از آب گرم استفاده نکنیم.

شستن پوست صورت با آب سرد به شادابی و طراوت بیشتر پوست کمک می‌کند. در دین اسلام شستن دست و صورت با آب سرد مستحب شناخته شده است. اما در صورت استفاده از کرم یا محصولات آرایشی بهتر است ابتدا با آب ولرم و در آخر با آب سرد صورت خود را شستشو دهید.

برای جلوگیری از خشکی پوست در طول روز دو تا سه بار شستن صورت کافی است. در صورت عدم استفاده از لوازم آرایشی و استفاده صرف از ضد آفتاب، بسته به میزان چربی یا خشکی پوست، در طول هفته چند بار صورت خود را با آب و صابون بشویید.

در زمان شستشوی صورت برای محافظت از پوست آن، به پوستتان زیاد فشار وارد نکنید. از شستشوی خط رویش مو، چانه، کناره‌های صورت و بینی غافل نشوید. پیشانی و گونه‌ها را به صورت دورانی بشویید. حتما قبل از شستن صورت دستهایتان را بشویید.

به دلیل حساس بودن پوست صورت، هیچ وقت برای شستشوی آن از لیف و صابون استفاده نکنید. چون لیف به سلولهای پوست شما آسیب می‌رساند. پس از شستشو تا حد امکان از حوله استفاده نکنید و بگذارید صورتتان خودش خشک شود. در غیر اینصورت به آرامی صورت خود را با یک حوله نرم و تمیز خشک کنید. برای اینکه پوست صورت شما دچار آسیب و خشکی نشود، هیچ وقت حوله را بر روی صورت خود نکشید.

 

مراقبت از پوست در روز

استفاده از مرطوب کننده برای مراقبت از پوست

با انتخاب مرطوب کننده مناسب با نوع پوست خود به نسبت درجه خشکی و چربی پوست، همیشه تلاش کنید که پوستتان مرطوب بماند. اشخاصی که دارای پوست خشک هستند از پوست خود باید بیشتر مراقبت نمایند. بهترین زمان برای استفاده از مرطوب کننده‌ها، بعد از شستن صورت است. افرادی که دارای پوست خشک هستند باید از مرطوب کننده‌های حاوی چربی استفاده کنند. بهتر است بعد از استحمام برای جلوگیری از خشکی زیاد و خارش پوست از مرطوب کننده استفاده کنید.

پوست‌های چرب به مرطوب کننده‌ها چندان نیازی ندارند، مگر در صورت قرار گرفتن در معرض گرد و غبار و هوای گرم و خشک که لازم است مرطوب کننده استفاده شود.

پس از استفاده از مرطوب کننده‌ها بلافاصله از منزل بیرون نیایید مخصوصا در هوای سرد زمستان، بعد از حدود ۲۰ دقیقه از مصرف مرطوب کننده می‌توانید در مقابل هوای سرد و حتی گرم قرار بگیرید.

مرطوب کننده‌ها از بیرون آمدن آب به سطح پوست ممانعت کرده و کار نرم کردن و آب رسانی به پوست را انجام می‌دهند و میزان چربی پوست را کنترل می‌کنند.

استفاده از کرم‌های ضد آفتاب

اگر سلامتی پوستتان برایتان مهم است به هیچ وجه نباید از کرم‌های ضد آفتاب غافل شوید. در صورت استفاده روزانه از کرم ضد آفتاب، پوست شما از تیرگی، لکه و خشکی محفوظ می‌ماند. بسته به نوع پوست خود و یا با نظر پزشک متخصص از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنید. برای مراقبت بهتر از پوست خود، از ضد آفتاب‌های حاوی مواد معدنی استفاده کنید.

ماساژ درمانی

اگر ماساژ صورت به طور درست انجام گیرد از افتادگی و شل شدن پوست جلوگیری کرده و موجب حفظ ساختار پوست صورت می‌شود. ماساژ علاوه بر جلوگیری از چین و چروک صورت، می‌تواند در درمان آنها نیز موثر واقع شود. برای تامین سلامت پوست خود، حداقل در روز ۱۰ دقیقه را برای رسیدگی به پوست خود اختصاص دهید.

جمع بندی

پوست یکی از اجزای مهم و موثر در زیبایی و سلامت صورت است. برای محافظت از پوست باید با راهکارهای مراقبت از پوست که به عنوان روتین روزانه پوست نیز شناخته می‌شوند آشنا باشید و قبل از هر چیز نوع پوست خود را بشناسید تا بهتر بتوانید روشهای مراقبتی را به کار ببرید. مرکز پوست و موی دیلای با تکیه بر کادری مجرب و متخصص در زمینه خدمات پوست و مو فعالیت می‌کند. با مراجعه به این مرکز می‌توانید از خدمات با کیفیت آن در راستای حفظ سلامت و جوانی پوست و موی خود بهره‌مند شوید.

 


0978

راهکارهای مراقبت از پوست در فصول مختلف

مواظبت از پوست در تمامی فصول سال باید به صورت روتین‌وار انجام پذیرد. برخی از فصل‌ها از جمله در فصل سرد سال، پوست خشک شده و در صورت بی تفاوتی باید منتظر ایجاد ترک بر روی پوست باشید و یا اینکه خارش و تحریک‌پذیری آن مشکلات دیگری برای شما در پی خواهد داشت.
اگر قصد دارید پوستی صاف و درخشنده داشته باشید باید با راهکاری های مراقبت از پوست در فصل مختلف آشنا شوید که در این مطلب به بررسی کامل آنها می‌پردازیم.

شناخت نوع پوست

قبل از اینکه بتوانید راهکارهایی مراقبت از پوست خود در فصول مختلف اتخاذ کنید باید قبل از هر چیزی نوع پوست خود را بشناسید. در نتیجه خواهید توانست در هر فصل از سال روش‌های مناسبی برای مراقبت از پوست خود در نظر بگیرید. از آنجایی که پوست یکی از مهمترین ارگان‌های بدن شناخته می‌شود، مراقبت از آن به اندازه قلب، ریه و کبد و دیگر اعضای حیاتی بدن اهمیت دارد.

از سوی دیگر استفاده از انواع پاک کننده‌ها، درمان‌های پوستی و روش‌های مراقبتی براساس نوع پوست باید صورت گیرد. به عنوان مثال، اگر پوست چربی دارید نمی‌توانید از مرطوب‌کننده‌های قوی استفاده کنید.

تشخیص نوع پوست با استفاده از پاک سازی کامل

در وهله نخست پوست صورت خود را با آب ملایم بشویید و به آرامی آن را خشک کنید. توجه داشته باشید که هیچ نوع کرم، سرم و یا محصول دیگری بر روی پوست شما قرار نداشته باشد. پس از ۳۰ دقیقه صورت خود را به طور کامل چک کنید.

در صورتی که در هنگام لبخند زدن احساس خشکی و سفتی در پوست صورت خود احساس کردید به احتمال زیاد پوست شما خشک است.

در صورتی که پیشانی و گونه‌های شما حالت براق به خود گرفت، پوست چربی دارید. اما اگر در پوستتان کمی حالت قرمزی ظاهر شد بدین معنی است که پوست حساسی دارید و در صورتی که هیچ نوع از حالت‌های گفته شده در آن دیده نشد، به احتمال زیاد پوست شما معمولی است.

 

راهکارهای مراقبت از پوست در فصول مختلف
راهکارهای مراقبت از پوست در فصول مختلف

تشخیص با پد یا دستمال کاغذی

یک دستمال کاغذی و یا پد نرم را به آرامی روی پوست صورت خود بکشید و آن را به دقت زیر نور مورد بررسی قرار دهید. در این هنگام اگر در روی پد یا دستمال کاغذی مقدار زیادی چربی وجود داشت، پوست شما از نوع چرب و اگر هیچ نوع چربی در آن دیده نشد به احتمال زیاد پوستی خشک دارید. اما اگر پیشانی و بینی شما چرب بود و سایر نقاط صورت فاقد چربی، پوست شما از نوع مختلط است.

مراقبت از پوست در فصول مختلف سال

در آن دسته از افرادی که دارای پوست چرب و مختلط هستند با افزایش دمای هوا، میزان رطوبت و ترشح چربی بر روی پوست آنها به شدت افزایش پیدا می‌کند. اما در این بین برخی افراد وجود دارند که در فصل زمستان پوست آنها خشک شده و دچار ترک‌خوردگی پوستی می‌شوند و یا اینکه در فصل بهار به دلیل حساسیت علائمی مانند خارش و قرمزی روی پوست آنها می‌گردد. اما برای مراقبت از هر نوع پوستی باید مراقبت‌های لازم صورت گیرد. از این رو بهتر است در فصول مختلف سال این نکات را مورد توجه قرار دهید:

از مرطوب کننده‌ها استفاده کنید

فرق ندارد پوست شما چرب باشد یا خشک و مختلط، به هر حال با کاهش دما، میزان رطوبت پوست نیز کاهش پیدا می‌کند. در فصل زمستان سعی کنید از کرم‌ها و لوسیون‌های مرطوب کننده بسته به نوع پوست خود استفاده کنید.

پوست خود را به صورت روتین‌وار بشویید

دوبار شستشوی صورت در روز علاوه بر اینکه میزان آلودگی پوست را از بین می‌برد، می‌تواند رطوبت مورد نیاز پوست را به میزان زیادی تامین ‌کند.

همچنین پاکسازی پوست باعث افزایش جریان خون شده و در حذف انواع سموم نقش کلیدی دارد.

از ضد آفتاب استفاده کنید

چه در فصل گرما هستید و یا در فصل سرما به سر می‌برید بهتر است هنگام بیرون رفتن از ضد آفتاب استفاده کنید. آفتاب به هر نوعی که بتابد دارای اشعه فرابنفش (UV) است و این اشعه برای پوست بسیار زیان آور است. اگر هر نوع فعالیتی بیرون از خانه دارید سعی کنید از ضد آفتاب استفاده کنید.

 

راهکارهای مراقبت از پوست در فصول مختلف

بخور روشی مناسب برای تامین رطوبت پوست

بخور یک روش کاملا ایمن برای تامین رطوبت پوست است. اگر از یک دستگاه بخور در محیط خانه استفاده کنید و هر هفته دو الی سه بار بخور انجام دهید، به طور حتم میزان زیادی از رطوبت مورد نیاز پوست شما تامین خواهد شد.

لوسیون یک راهکار عالی

در حال حاضر تنوع لوسیون‌ها در بازار بسیار زیاد است. می‎توانید با توجه به نوع پوست خود و فصل سال، لوسیون مورد نظر خود را خریداری کرد و استفاده کنید.

بیش از حد لایه‌برداری نکنید

لایه‌برداری بیش از حد نه تنها سودی برای شادابی پوست ندارد بلکه در دراز مدت ممکن است عوارض جانبی زیادی داشته باشد. سعی کنید در هر فصل از سال، لایه‌برداری به صورت محدود انجام دهید تا سلول‌های جدید پوست بتوانند به راحتی رطوبت را جذب کنند.

نکات مهم برای مراقبت از پوست در فصول گرم سال

در فصل تابستان باید مراقبت‌های پوستی جدی گرفته شود. زیرا پوست به نسبت سایر فصول سال بیشتر در معرض اشعه فرابنفش قرار دارد و احتمال آفتاب سوختگی و ایجاد لک، کک و مک در سطح پوست بسیار زیاد است. این امر باعث می‌شود که بسیاری از افراد به سمت استفاده از انواع کرم‌ها و ضد آفتاب‌ها بروند. از این‌رو توصیه می‌شود که از این مواد بیش از حد استفاده نکنید. زیرا استفاده بیش از حد از انواع کرم‌ها و لوسیون‌ها مانع از رسیدن اکسیژن به سلولهای پوست می‌شود. اما منظور ما این نیست که از استفاده آنها غافل شوید بلکه به مقدار بهینه استفاده کنید.

همچنین سعی کنید با اسپری کردن آب به صورت خود، رطوبت مورد نیاز پوست خود را تامین کنید. این امر نه تنها ایجاد چین و چروک در صورت را به تاخیر می‌اندازد، بلکه طراوت و شادابی پوست را بیش از پیش تضمین می‌کند.

استفاده از مواد مغذی طبیعی به عنوان ماسک صورت یکی دیگر از روش‌های افزایش سلامت پوست است و به عنوان بهترین راهکار شناخته می‌شود. با توجه به اینکه مواد طبیعی و گیاهی سرشار از انواع ویتامین‌ها و پروتئین‌ها هستند، انجام این کار، یک روش مراقبتی بسیار موثر برای پوست به شمار می‌رود.

همچنین توجه داشته باشید که تا جای ممکن از صابون استفاده نکنید. زیرا اکثر صابون‌ها دارای مواد شیمیایی هستند و ممکن است باعث تحریک پوست شوند. به جای آن می‌توانید برخی محصولات بهداشتی نرم کننده را که حاوی مواد موثر برای پوست هستند را جایگزین صابون کنید.

جمع بندی

پوست یکی از اجزای مهم و تاثیر گذار در زیبایی چهره افراد است. از این رو روش‌های مراقبتی متنوعی برای آن معرفی شده است. برای استفاده از این روش‌ها و گرفتن نتیجه مطلوب مهم است که نسبت به نوع و ویژگی‌های پوست خود آشنایی داشته باشید. مرکز پوست و موی دیلای با اتکا به نیروی مجرب و متخصص خود در زمینه مراقبت‌های پوستی آماده است تا مشاوره تخصصی در رابطه با انواع روش‌های مراقبت از پوست را در اختیار شما قرار دهد. برای دریافت مشاوره از متخصصین حاضر در این مرکز می‌توانید به صورت حضوری یا آنلاین به این مرکز مراجعه کنید.

5656

راهکارهای روشنایی پوست

اگر دوست دارید پوست روشنی داشته باشید راهکارهای زیادی برای این منظور وجود دارد. از آنجایی که پوست نمایان‌ترن عضو بدن هر شخص است، از این‌رو بسیاری از افراد نسبت به مراقبت از آن حساسیت خاصی دارند. پوست ممکن است در اثر عوامل محیطی، رژیم غذایی ناسالم، استرس، نور آفتاب و افزایش سن دچار تیره‌گی شده، حالت اولیه خود را از دست داده و کدر شود.
اما باید توجه داشته باشید که روشن کردن پوست کار چندان سختی نیست و تنها با استفاده از تکنیک‌های ساده می‌توانید پوست را کاملا شفاف و روشن کنید. اما نکته‌ای که باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید، این است که شفافیت پوست هر فردی نسبی است. بدین معنی که پوست از نظر ساختار و رنگ در هر شخص نسبت به شخص دیگری متفاوت است. اگر پوست کسی تیره باشد،
نشانه وجود مشکل در پوست فرد نیست. با این حال با استفاده از روش‌های معمول می‌توان پوست شفافی داشت. به دلیل اهمیت این موضوع قصد داریم در این مقاله درباره راهکارهای روشنایی پوست مطالب ارزشمندی را با شما به اشتراک بگذاریم.

راهکارهای روشنایی پوست

روشن کردن پوست، یک روش زیبایی است که هدف آن روشن کردن قسمت‌های تیره‌ی پوست یا به طور کلی سفیدتر کردن پوست است. درمان‌های روشن کننده پوست روز به روز محبوبیت بیشتری به دست می‌آورند، اما بسیاری از افراد در این خصوص اطلاعی ندارند یا نمی‌دانند که چرا برخی افراد تصمیم به روشن کردن پوست خود می‌گیرند. در اینجا راهکارهای روشنایی پوست را بیان کردیم که شامل موارد زیر است:

صورتتان را مرطوب نگه‌دارید

سعی کنید بعد از اینکه صورتتان را با آب شستید، اجازه دهید مقداری از رطوبت آب در صورتتان باقی بماند. این امر باعث می‌شود که سلول‌های پوست رطوبت را جذب کنند و نقش بسیار زیادی در جوانی پوست دارد. حدود ۱۵ دقیقه بعد از شستن صورت می‌توانید از یک مرطوب کننده که حاوی آنتی اکسیدان است برای روشن کردن پوست خود استفاده کنید. مواد موجود در مرطوب کننده‌ها حاوی مواد مغذی هستند و باعث می‌شوند که پوست شما جوانتر و روشن‌تر به نظر برسد. اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که پوست چربی دارید و جوش‌های زیادی روی صورتتان وجود دارد، سعی کنید استفاده از کرم مرطوب کننده مخصوص پوست چرب را به صورت روتین‌ در برنامه روزانه خود بگنجانید.

 

روش‌های روشنایی پوست

روغن نارگیل معجزه می‌کند

روغن نارگیل یکی از بهترین مواد برای روشن کردن پوست است. این ماده حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان است که بسیاری از نیازهای سلول‌های پوست را تامین می‌کند. البته توجه داشته باشید که اگر به نارگیل حساسیت دارید حتما برای استفاده از روغن نارگیل از یک متخصص مشاوره دریافت کنید.

از آنجایی که روغن نارگیل یک مرطوب کننده بسیار ایده‌آلی است، آن را به پوست صورت خود بمالید و به آرامی ماساژ دهید. اجازه دهید که سلول‌های پوست به اندازه کافی روغن را جذب کند و بعد صورت خود را بشویید.

ضد آفتاب را دوست همیشگی خود بدانید

ضد آفتاب زدن را هرگز فراموش نکنید. سعی کنید از ضد آفتابی استفاده کنید که SPF آن حداقل ۳۰ باشد تا پوست صورتتان را در مقابل اشعه UV محافظت کند. نور آفتاب همراه با اشعه آن برای پوستتان بسیار مضر است و باعث لک‌دار شدن پوست شده و عامل مهمی در پیری زودرس به شمار می‌رود. ضد آفتاب علاوه بر اینکه پوست شما را در برابر نور آفتاب محافظت می‌کند، به میزان زیادی در روشنایی پوست نیز تاثیر مثبتی دارد. همچنین به دلیل داشتن مواد موثر مانع از بروز انواع بیماری‌ها در پوست صورت می‌شود.

سعی کنید نیم ساعت قبل از خروج از منزل از ضد آفتاب استفاده کنید تا به اندازه کافی در پوسستان جذب شده باشد. اگر قبل از مصرف ضد آفتاب از یک مرطوب کننده استفاده می‌کنید، یا اگر قصد دارید مدت زمان زیادی را در زیر آفتاب بمانید ضد آفتاب را حتما تجدید کنید.

برنامه روزانه داشته باشید

برای اینکه همیشه پوستی شفاف و نرم داشته باشید باید خود را مقید به این امر بدانید که کارهای روتین مراقبتی را هر روز انجام خواهید داد. داشتن پوست روشن به یکباره امکان‌پذیر نیست. اما اگر به صورت مرتب برنامه مراقبتی را در دستور کار قرار دهید به طور حتم خواهید توانست پوستی روشن و شفاف داشته باشید.

زیاد آب خوردن را فراموش نکنید

پوست صورت برای اینکه سرزنده بماند به مقدار زیادی آب نیاز دارد. همچنین برای اینکه پوست عملکرد بهتری داشته باشد هر روز به صورت مرتب آب بنوشید. تحقیقات نشان داده که نوشیدن آب علاوه بر دفع بسیاری از بیماری‌، در مراقبت از پوست نقش موثری دارد و می‌تواند در روشن شدن پوست نیز کارساز باشد. پس آشامیدن مرتب حداقل ۸ لیوان آب در روز را در دستور کار خود قرار دهید.

 

روش‌های روشنایی پوست

از سیگار و قلیان دوری کنید

این توصیه را بیشتر برای آقایان داریم. سیگار و قلیان مهمترین عامل پیر شدن پوست است. اگر می‌خواهید پوست روشن و جوانی داشته باشید حتما از سیگار و قلیان دوری کنید زیرا آنها دارای انواع مواد شیمیایی مضر برای پوست هستند و عامل بسیاری از بیماری‌های پوستی نیز شناخته می‌شوند.

ویتامین سی نقش موثری دارد

ویتامین سی نقش بسیار زیادی در روشنایی پوست دارد. سعی کنید این ویتامین را با خوردن انواع میوه‌ و سبزیجات تامین کنید. البته برخی از کرم‌ها و مرطوب کننده‌ها نیز حاوی مقدار زیادی ویتامین سی هستند. به هر حال این ویتامین در برطرف کردن لک‌های صورت نقش آفرینی می‌کند و بهتر است به صورت روزانه این ویتامین را دریافت کنید.

لایه‌برداری کنید

با لایه‌برداری منظم، علاوه بر اینکه سلول‌های مرده را از صورت خود پاک می‌کنید، باعث می‌شوید که سلول‌های زیرین آن رطوبت و اکسیژن مورد نیاز خود را بدست آورند. سعی کنید که اسکراب و لایه‌برداری شما ملایم باشد. زیرا لایه‌برداری خشن باعث آسیب به پوست صورتتان می‌شود.

زودتر از حمام بیرون بیایید

با وجود اینکه آب برای پوست صورت مفید است، اما آب گرم چربی پوست را از بین می‌برد و باعث خشکی پوست صورت می‌شود. از این رو سعی کنید مدت زمان استحمام خود را کاهش دهید و در هنگام دوش گرفتن از آب داغ استفاده نکنید. آب ولرم علاوه بر شادابی پوست، باعث سرزنده شدن موها نیز می‌شود.

ورزش، ورزش، ورزش

یکی دیگر از عواملی که باعث می‌شود پوست سرزنده و روشنی داشته باشید، ماساژ مرتب پوست و ورزش روزانه است. ورزش باعث افزایش خون رسانی به سلول‌های صورت می‌شود و این امر در تامین مواد مفید برای رشد و ترمیم سلول‌های صورت نقش بسزایی می‌تواند داشته باشد.

 

روش‌های روشنایی پوست

استفاده از روغن زیتون و عسل را فراموش نکنید

روغن زیتون و عسل از دیرباز به عنوان موادی برای شادابی پوست استفاده می‌شدند. این دو ماده حاوی مقادیر بسیار زیادی آنتی اکسیدان هستند که علاوه بر از بین بردن انواع لک‌ها، شادابی و روشنایی پوست را به میزان زیادی تضمین می‌کنند. روش استفاده از این دو ماده بدین صورت است که دو قاشق غذاخوری عسل را با یک قاسق غذاخوری روغن زیتون مخلوط کرده و سپس آن را به صورت ماسک بر روی پوست خود قرار دهید. سپس پوست خود را ماساژ داده و آن را با آب ولرم بشویید.

نتیجه گیری

صورت یکی از اجزای مهم و تاثیرگذار در زیبایی افراد است. از این رو مراقبت از آن بیش از اجزای دیگر بدن مهم تلقی می‌شود. داشتن پوستی روشن و شاداب نیز قطعا یکی از معیارهای زیبایی است که نیازمند مراقبت‌های روزانه می‌باشد. برای تحقق این مهم امروزه مراکز مشاوره پوست و مو زیادی در رابطه با این موضوع فعالیت می‌کنند. مرکز پوست و موی دیلای با برخورداری از کادری مجرب و متخصص، آماده ارائه خدمات و مشاوره‌های مراقبت از پوست و مو است و شما با مراجعه به این مرکز می‌توانید با راهکارهای روشنایی پوست آشنا شده و با استفاده از خدمات تخصصی آن زیبایی و سلامت پوست خود را تضمین کنید.

 

8765

روش‌های چاق و پر شدن صورت

در بسیاری از مواقع با افزایش سن پوست دچار تغییرات زیادی شده و روند بازسازی سلول‌ها کند می‌گردد و پوست خشک شده و روند تحلیل آن شروع می‌شود. در نتیجه آن خطوط صورت تغییر کرده و پوست صورت به نوعی دچار فرورفتگی می‌شود. زیرا پوست خاصیت ارتجاعی و حجم دهی خود را از دست داده است.
این امر برای بسیاری از افراد نارحت کننده به نظر می‌رسد. از این رو و با توجه به اهمیت این موضوع، روش‌های زیادی برای چاقی صورت ارائه شده است. اگر قصد دارید با روش‌های چاق و پر شدن صورت آشنا شوید پس تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

چاق شدن پوست به چه معناست؟

هدف از چاق و پر شدن پوست این است که پوست شاداب و جوان به نظر برسد. پوست زمانی شاداب به نظر خواهد رسید که مواد مغذی و رطوبت مورد نیاز پوست فراهم شود. برای اینکه خاصیت ارتجاعی پوست حفظ شود باید کلاژن، الاستین و اسید هیالورونیک دریافت کند تا صاف و هیدراته بماند. این مواد پوست شما را نرم و لطیف نگه می‌دارند.

هر چه حجم پوست بیشتر باشد، چهره شما روشن‌تر و زیباتر خواهد بود. پوست به طور طبیعی تا زمانی که به بزرگسالی می‌رسید حجیم می‌ماند. اما زمانی که تولید کلاژن در سال بین ۱ الی ۱.۵ درصد کاهش پیدا می‌کند، به مرور زمان حجم پوست کاهش پیدا می‌کند و علائم بروز فرورفتگی در صورت مشاهده می‌شود.

 

پوستتان را لایه برداری کنید

لایه‌برداری اولین قدم برای داشتن صورتی چاق و پر است. بسته به نوع پوستتان هفته‌ای یک الی دو بار لایه‌برداری می‌تواند باعث حذف سلول‌های مرده پوست شود. از آنجایی که با افزایش سن روند بازسازی سلولی افراد بسیار کند می‌شود، شستشوی صورت با آب ولرم و لایه‌برداری ملایم و در عین حال موثر به پوست شما کمک می‌کند که سلول‌های قدیمی را حذف و سلو‌های جدید را جایگزین آنها کند.

هنگامی که سلول‌های قدیمی در سطح پوست جمع می‌شوند منافذ موجود در سطح پوست را می‌بندند و مانع از جذب اکسیژن و مواد موثر به پوست می‌شوند. با استفاده از اسکراپ منافذ پوست باز شده و محصولات مراقبتی به راحتی در پوست نفوذ می‌کنند که در نتیجه آن مقدار زیادی از مواد مورد نیاز برای چاق و پر شدن صورت تامین می‌شود.

البته مزایای لایه‌برداری تنها محدود به موارد گفته شده نمی‌شود، لایه ‌برداری سطح نامنظم بافت پوست را حذف کرده و باعث می‌شود پوستی یکنواخت داشته باشید. همچنین درخشش از دست رفته پوست را بازمی‌گرداند.

صورت خود را به طور منظم ماساژ دهید

همانطور که با ورزش کردن بسیاری از ماهیچه‌های بدن تقویت می‌شوند، ماهیچه‌های صورتتان نیز با ماساژ منظم تقویت شده و همچنین سلول‌های پوست نیز تحریک می‌شوند تا آب بیشتری را جذب کنند. این عمل در طول مدت باعث چاق‌ و پر شدن صورت شما می‌گردد.

یکی دیگر از مزایای ماساژ صورت برطرف شدن علائم پیری و جوان شدن پوست صورت است. به یاد داشته باشید که ماساژ صورت را از زمان جوانی به طور مرتب انجام دهید تا مانع از کاهش کشش و حجم صورت شما شود.

در ترکیبات برخی از کرم‌ها از مواد آب رسان استفاده شده است که می‌توانید همراه با ماساژ صورت این مواد را به پوست خود برسانید. این کرم‌ها باعث تحریک و افزایش عمر مفید سلول‌ها می‌شوند. بهتر است این کرم‌ها را در هنگام شب استفاده کنید. با تمرینات مرتب به طور حتم حالت ارتجاعی و حجم پوست افزایش می‌یابد.

از کرم‌ها و لوسیون‌های حجم دهنده استفاده کنید

صنعت مراقبت از پوست در چند سال اخیر چنان رشد کرده است که انواع مختلف کرم‌ها، سرم‌ها، ماسک‌ها و بسیاری از محصولات مراقبتی دیگر توسط برندهای مختلف عرضه می‌شوند و شما با استفاده از آنها می‌توانید اختلالات پوستی خود را برطرف کنید.

اگر پوست صورتتان با کاهش حجم مواجه است برخی از محصولات می‌توانند کمک شایانی بکنند که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

اسید هیالورونیک: یک ماده بسیار فعال برای پوستی که خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده است به شمار می‌رود. این ماده با نفوذ به داخل پوست صورت، غشاهای سلولی را حجیم می‌کند و فیبرهای موسوم به کلاژن و الاستین را تحریک کرده و باعث تجدید فعالیت سلولی می‌شود.

ویتامین C: یکی از اصلی‌ترین مواد برای تقویت سلول‌های پوستی است. این ویتامین به تحریک سلول کمک می‌کند تا کلاژن تولید کند. این امر به نوبه خود باعث چاق و پر شدن صورت می‌گردد.

 

روش‌های چاق و پر شدن صورت

رژیم غذایی غنی داشته باشید

واقعیت امر این است که شما هر چه می‌خورید و می‌نوشید تاثیر مستقیمی در سلامت پوستتان دارد. پس استفاده از مواد مغذی را در دستور کار خود قرار دهید. موادی را استفاده کنید که باعث تولید کلاژن در سلول‌های پوستتان می‌شود.

از بهترین مواد مغذی برای پوست می‌توان به انواع سبزیجات برگدار، سیر، غذاهای غنی از ویتامین C و E، تخم مرغ و خیار اشاره کرد که به طور طبیعی باعث چاق و پر شدن صورت می‌شوند.

یکی از دلایلی که باعث کم حجمی پوست صورت می‌شود کم آبی بدن است. بنابراین نوشیدن آب به مقدار کافی می‌تواند رطوبت مورد نیاز سلول‌های پوست را تامین کند.

به مقدار کافی بخوابید

خواب کافی باعث ترمیم سلول‌ها می‌شود و تاثیر بسزایی در جوان ماندن پوست شما دارد. پوست در هنگام خواب کلاژن تولید می‌کند و این امر به نوبه خود مانع از افتادگی پوست می‌شود. اگر میزان کلاژن پوست کاهش یابد چین و چروک در صورت افزایش خواهد یافت. پس یک روال خواب هشت ساعته را در دستور کار خود قرار دهید.

از کرم ضد آفتاب استفاده کنید

نور آفتاب دارای اشعه مضر برای پوست است و می‌تواند رطوبت سلول‌های پوست را از بین ببرد. از این رو توصیه می‌شود که در هنگام قرار گرفتن در مقابل نور خورشید از یک کرم  ضد آفتاب استفاده کنید. این کرم‌ها دارای موادی هستند که مانع از رسیدن اشعه مضر خورشید به پوست می‌شوند همچنین رطوبت مورد نیاز سلول‌ها را نیز تامین می‌کنند.

استفاده از درمان‌های ترزیقی

پرکننده‌های پوستی و بوتاکس هر دو جزء درمان‌های ترزیقی به شمار می‌روند که بسیار ایمن هستند و علایم پیری در صورت را کند و یا به طور کلی از بین می‌برند. استفاده از این روش پوست را چاق و پرتر نشان می‌دهد.

فیلرهای پوستی نیز به عنوان یکی از روش‌های دیگر برای چاق و پر شدن صورت شناخته می‌شوند. در این روش اسید هیالورونیک دارویی به زیر پوست تزریق می‌شود که در نتیجه آن رطوبت مورد نیاز پوست تامین می‌گردد.

 

روش‌های چاق و پر شدن صورت

لیفت صورت با مایع غیر جراحی

در برخی مواقع نیاز است که پوست صورت به طور کامل تقویت شود. لیفت صورت یک مایع غیر جراحی است که برای حجیم کردن پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در این روش از تکنیک‌های پزشکی برای حجم دادن به پوست صورت استفاده می‌شود و در آن از پرکننده های پوستی، بوتاکس و نخ های پلی دیوکسانون (PDO) برای برطرف کردن چین و چروک ها استفاده می‌کنند که باعث می‌شود پوست به میزان زیادی صاف نگه داشته شود.

کلام آخر

صورت قطعا مهم‌ترین عضو بدن به لحاظ زیبایی شناختی است که شادابی و جوانی آن نشانی بر جوانی و زیبایی شماست. از این رو مراقبت از این عضو نیز بسیار مهم است. با افزایش سن و عوامل ی دیگر به مرور از حجم پوست صورت کاسته شده و زیبایی آن تحلیل می‌رود. با این حال امروزه پیشرفت علم روش‌های زیادی را برای تقویت و حجیم تر کردن پوست صورت در اختیار افراد قرار داده است.

شما با مراجعه به مرکز پوست و موی معتبر می‌توانید با درمان‌ها و روش‌های موثر برای چاق شدن و پر تر شدن صورت آشنا شوید و متناسب با شرایط پوست خود از نوع مناسب آن استفاده نمایید. موسسه پوست و موی دیلای به عنوان مرکزی معتبر و با کادری مجرب و متخصص، آماده ارائه خدمات مراقبت از پوست و مو به شما مراجعین محترم است.

7834

لیکن پلان مویی یا لیکن پلانوپیلاریس

در برخی موارد هجوم سیستم ایمنی و یا فعالیت غیر عادی آن در بخش‌هایی از بدن باعث ریزش مو می‌شود. آغاز چنین روندی ممکن است در اثر برخی عوامل خارجی همانند میکروب، دارو و مصرف دخانیات باشد. به هر حال عامل اصلی آن تا به امروز یافت نشده است. این بیماری خود ایمنی لیکن پلان مویی یا لیکن پلانوپیلاریس نام دارد و به نظر نمی‌رسد که ژنتیک و تغذیه ناسالم در بروز چنین بیماری نقش داشته باشد. در این مقاله قصد داریم اطلاعات دقیقی درباره بیماری لیکن پلان مویی یا لیکن پلانوپیلاریس در اختیار شما قرار دهیم و راهکارهای مقابله با این بیماری را بیان کنیم.

چه کسانی مستعد مبتلا به لیکن پلان مویی یا لیکن پلانوپیلاریس هستند؟

لیکن پلان مویی یا لیکن پلانوپیلاریس یک نوع بیماری التهابی است که در اثر فعالیت غیر عادی سیستم ایمنی بدن به وجود می‌آید. این بیماری ممکن است در هر سنی شروع شود و در اغلب موارد پلان مویی هم زمان با پلان پوستی، دهان و ناخن را هم درگیر می‌کند و با از بین بردن فولیکول مو باعث ریزش آنها می‌شود.

پلان مویی عمدتا در زنان ۴۰-۶۰ ساله رخ می‌دهد و بروز این بیماری در کودکان بسیار نادر است اما اگر رخ دهد به سرعت گسترش پیدا می‌کند.

دلیل بروز بیماری پلان مویی چیست؟

دلیل علمی این بیماری تا به امروز ناشناخته است، اما به عقیده برخی از متخصصان عوامل خارجی مانند مصرف سیگار، آلودگی هوا، میکروب و استرس ممکن است در بروز این بیماری نقش داشته باشند. همچنین مصرف برخی از داروها امکان بروز بثورات پوستی را فراهم می‌کند که شباهت زیادی به لیکن پلان دارد.

 

لیکن پلان مویی

علایم لیکن پلانوپیلاریس

در بسیاری از مواقع پلانوپیلاریس به صورت ناگهانی پدیدار شده و به سرعت گسترش پیدا می‌کند. این بیماری در بیش از یک ناحیه ظاهر می‌شود و فرد را مبتلا می‌کند. پلان مویی با ایجاد مناطق سفید رنگی در پوست سر علایم خود را بروز می‌دهد و در این نواحی موها به تدریج ریزش می‌کنند. از علایم دیگر آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ایجاد التهاب و زخم در پوست سر
 • ریزش موها و نازک شدن تارهای مو
 • ایجاد برجستگی و یا تورم ریز که خارش شدیدی به همراه دارد
 • قرمز شدن پوست و سوز شدید در آن نواحی
 • موها به آسانی کنده می‌شوند.
 • ضایعات پوستی در اطراف فولیکول مو دیده شود.

 

راهکارهای درمان لیکن پلان مویی یا لیکن پلانوپیلاریس

درمان این بیماری حتما باید زیر نظر یک متخصص انجام گیرد و از طریق آزمایش بیوپسی پوست سر به طور دقیق بیماری تشخیص داده شود. در گام بعدی تجویز داروهای ضد التهابی می‌تواند مانع از گسترش این بیماری گردد. هر چند موهایی که در اثر لیکن پلان مویی دچار ریزش شده‌اند به ندرت رشد می‌کنند.

نخستین مرحله درمانی لیکن پلان مویی

 • داکسی سیکلین به دلیل خاصیت ضد التهابی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • کورتیکواستروئید (کورتون و پردنیزون یا پردنیزولون) موضعی، تزریقی به درون ضایعات یا خوراکی.
 • داروهای ضد التهاب موثر

در صورتی که بیماری به داروهای کورتون پاسخ مناسبی نداد از داروهای زیر استفاده می‌شود:

 • هیدروکسی کلروکین (Hydroxychloroquine)
 • سیکلوسپورین (Cyclosporine)
 • پیوگلیتازون (Pioglitazone)
 • متوتروکستات(Methotrexate)
 • داپسون (Dapsone)
 • تالیدومید (Thalidomide)

توجه داشته باشید که پاسخ به درمان در بیماران نتایج متفاوتی دارد. اما در حالت کلی احتمال ریزش مو به مقدار زیادی کاهش پیدا می‌کند و علایم آن مانند سوزش، خارش و التهاب برطرف می‌شود.

آیا کاشت مو راه حلی مناسب برای لیکن پلان مویی است؟

مصرف دارو و یا استفاده از انواع لوسیون‌ها هیچ تاثیری در رشد مجدد مو ندارد، زیرا ریشه مو به طور کلی از بین رفته است.

در سال‌های نه چندان دور کاشت مو در مناطقی از سر که دچار اسکار شده‌ بود، به دلیل کاهش عروق خونی و تغییرات دژانتیو رخ داده، غیر ممکن می‌نمود. همچنین برداشت از نقاط دیگر سر به دلیل کمبود تعداد فولیکول احتمال اسکار شدن آن مناطق را در پی داشت و در صورت کاشت مو رضایت کافی جلب نمی‌شد.

با این وجود در مقاله‌ای که در سال ۲۰۱۶ منتشر شد، خبر از موفقیت آمیز بودن کاشت مو در یک فرد مبتلا به این بیماری دادند. در این عمل در یک فرد ۲۴ ساله که به لیکن پلان مویی غیر فعال مبتلا بود و در طی دو سال گذشته هیچ نوع درمانی دریافت نکرده بود با استفاده از فرآیند Stick and Place بیش از ۸۰ درصد از فولیکول‌های کاشته شده در بخش اسکار سر به خوبی رشد کردند.

 

لیکن پلان مویی

آیا ویتامین D می‌تواند در درمان وکنترل بیکن پلان مو موثر باشد؟

از آنجایی که این بیماری در اثر فعالیت غیر عادی سیستم ایمنی به وجود می‌آید، ویتامین D می‌تواند نقش موثری در ارتقا سیستم ایمنی ایجاد کند، که در نتیجه آن اثرات التهاب به میزان زیادی کنترل و کاهش پیدا می‌کند.

آیا بعد از توقف لیکن پلان موها دوباره رشد می‌کنند؟

از آنجایی که در اثر این بیماری فولیکول مو از بین رفته است، هدف از درمان، جلوگیری از گسترش بیماری و ممانعت از ریزش موهای باقی مانده است. بنابراین احتمال رویش مجدد موهای ریخته شده تقریبا نزدیک به صفر است.

کلام آخر

مو یکی از اعضای مهم و بسیار موثر در زیبایی چهره است که بایستی مراقبت‌های لازم جهت حفظ زیبایی و شادابی آن به صورت روتین روزانه صورت گیرد. موسسه پوست و موی دیلای با به خدمت گرفتن کادری مجرب و متخصص، خدمات مربوط به مراقبت از پوست و مو را به صورت تخصصی ارائه می‌کند. برای دریافت مشاوره‌های تخصصی، محصولات پوست و مو و استفاده از سایر خدمات این مرکز می‌توانید به این مرکز مراجعه نمایید.

 

روش‌های جوانسازی پوست

۵ روش عالی برای جوان سازی پوست

بدون شک همه افراد علاقه وافری به جوانی پوست دارد. اما پوست انسان به مرور زمان به دلیل عوامل محیطی و ژنتیک حالت اولیه خود را از دست می‌دهد. با این حال پیشرفت علم راههای موثری برای جوان‌سازی پوست به وجود آورده است که در عین حالی که آسیبی به بافت پوست نمی‌رسانند باعث تقویت و جوانی پوست می‌گردند.
در این بین روش‌های بسیار زیادی برای جوانسازی پوست وجود دارد که استفاده از هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارد. از این رو ما در این مطلب قصد داریم ۵ روش عالی برای جوان سازی پوست را به اشتراک بگذاریم. تا بتوانید روشی مطمئن و ایمن برای جوان‌سازی پوست خود انتخاب کنید. پس تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

علایم چین و چروک چیست؟

چین و چروک در واقع همان خطوطی هستند که بر روی پوست در اثر افزایش سن، عوامل محیطی، استرس، کاهش وزن ناگهانی و مصرف دخانیات به وجود می‌آیند.

جوانسازی پوست چیست؟

ممکن است در اثر گذر زمان یا عوامل دیگر پوست دچار چین و‌ چروک، آکنه، لک‌، پوسته شدن و در نهایت خشکی گردد. یکی از مهم‌ترین راههای مراقبت و پیشگیری از بروز چین و چروک‌ها، استفاده از راهکارهای جوانسازی پوست است.

طی فرایند جوانسازی پوست با استفاده از روش‌های مختلف به میزان زیادی برخی از مشکلات موجود در پوست از جمله چروکیدگی، افتادگی و شلی پوست برطرف می‌شوند.

روش‌های جوانسازی پوست

چطور پوست را جوانسازی کنیم؟

همانطور که گفته شد راههای بسیار زیادی برای جوانسازی پوست وجود دارد که در ادامه هر کدام را به طور مفصل برای شما شرح خواهیم داد:

میکرودرم ابریژن

یکی از رایج‌ترین روش‌های لایه‌برداری از سطح پوست است که در آن پاکسازی و لایه‌برداری پوست با استفاده از یک اپلیکاتور صورت می‌گیرد. هدف از انجام این روش ترمیم و احیای مجدد پوست آسیب دیده‌ای است که در اثر خالکوبی، جوش، استریا، خشکی پوست و افزایش سن دچار آسیب شده است.

مدت زمان مورد نیاز برای انجام فرایند میکرودرم ابریژن در حدود نیم تا یک ساعت است که در مطب پزشک زیبایی و کلینک مخصوص جوان‌سازی پوست صورت می‌گیرد. در هنگام استفاده از اپلیکاتور هیچ نیازی به بی حسی وجود ندارد.

میکرودرم ابریژن چگونه انجام می‌شود؟

در هنگام جوان‌سازی پوست با میکرودرم ابریژن شما بر روی تخت دراز کشیده و با استفاده از اپلیکاتور لایه نازکی از پوست برداشته می‌شود. بعد از اتمام لایه‌برداری برای اینکه پوست خشک نشود از یک کرم مرطوب کننده برای نرمی پوست شما استفاده می‌کنند.

این روش فاقد هر نوع عارضه‌ای است و برای اولین بار در کشور آمریکا به اجرا درآمده و تاییدیه‌های لازم از سازمان غذا و داروی آن کشور را بدست آورده است.

فواید میکرودرم ابریژن

از اصلی‌ترین مزیت استفاده از میکرودرم ابریژن روشن شدن و صاف شدن پوست است. البته فواید آن محدود به این دو مورد نیست و از مهمترین کاربردهای آن می‌توان به موارد زیر نیز اشاره کرد:

 • از بین بردن چین و چروک حتی خطوط ظریفی که در سطح پوست به وجود آمده است.
 • رفع تیرگی پوست
 • هر نوع لکی را که در اثر افزایش سن به وجود آمده به طور کامل از بین می‌برد.
 • برخی افراد که منافذ پوست آنها بزرگ است بعد از استفاده از روش میکرودرم ابریژن به میزان زیادی منافذ سطح پوست آنها کوچک‌تر می‌شود.
 • برای درمان برخی از زخم‌های سطحی پوست بسیار مفید است.
 • لکه‌های ناشی از آکنه را از بین می‌برد.
 • باعث یکنواختی سطح پوست می‌گردد.

استفاده از میکرودرم ابریژن چه معایبی دارد؟

در هنگام استفاده از این دستگاه برخی عوارض سطحی در چند ساعت اولیه به وجود می‌آیند که به سرعت رفع می‌شوند. از جمله این عوارض می‌توان به حساسیت، قرمزی پوست، احساس سوزش و کبودی نسبتا جزئی اشاره کرد.

روش‌های جوانسازی پوست

میکرونیدلینگ

یک روش درمانی نوین برای سطح پوست است که در آن با استفاده از سوزن‌های باریک سوراخ‌هایی را در سطح پوست به وجود می‌آورند. این سوراخ‌ها منجر به تولید کلاژن در سطح پوست شده و باعث ترمیم برخی از مشکلات رایج پوست نظیر چین چروک، آکنه، ترک خوردگی و رفع زخم‌ها و لکه‌های پوستی می‌شود.

روش میکرونیدلینگ نسبت به نوع لیزری آن ارزان‌تر است. این روش در افرادی که دارای پوست تیره‌ای هستند بهترین بازدهی را دارد. در جوانسازی پوست با استفاده از لیزر که با گرما و حرارت همراه است، امکان قرمز شدن پوست وجود دارد. این روش برخلاف روش‌ قبل به سرعت انجام نمی‌گیرد و احتمال بروز عفونت پوستی افزایش پیدا می‌کند.

اصلی‌ترین مزایای میکرونیدلینگ

 • رفع ترک پوستی
 • ترمیم آسیب‌های ناشی از آفتاب سوختکی
 • از بین بردن لکه‌های پوستی
 • درمان چین و چروک
 • ارزان بودن آن نسبت به سایر روش‌ها
 • عملکرد بهتر در افرادی که پوست تیره دارند.

روش‌های جوانسازی پوست

کربوکسی تراپی

یک روش نوین در زیباسازی پوست است که با تزریق مقدار بسیار ناچیز دی اکسیدکربن به زیر پوست باعث از بین بردن چربی رسوب شده می‌شود و از سوی دیگر تولید کلاژن پوست را افزیش می‌دهد. همچنین این روش میزان گردش خودن در پوست را افزایش می‌دهد که در نتیجه این فرآیند قدرت ارتجاعی پوست بهبود می‌یابد.

مزایای کربوکسی تراپی

 • این روش کاملا ایمن بوده و هیچ گونه عوارض جانبی ندارد.
 • یک روش کاملا پیشرفته برای از بین بردن چین و چروک پوست است.
 • می‌توان برای تمامی بخش‌های بدن از جمله پلک، صورت، دست و باسن استفاده کرد.
 • مدت زمان انجام آن بسیار محدود است و هر جلسه بین ۱۰ تا ۳۰ دقیقه زمان می‌برد.

روش‌های جوانسازی پوست

آر اف فرکشنال

دستگاه آر اف فرکشنال در واقع یک دستگاه RF فرکشنال است که سوزن‌های بسیار ظریفی دارد که با طلا پوشش داده شده‌اند. قطر هر کدام از این سوزن‌ها در حدود ۲۰۰ میکرون است و می‌توانند تا عمق ۵.۳ میلیمتری پوست نفوذ کنند. امواج RF تولیدی این دستگاه به بافت منطقه مورد نظر نفوذ کرده و با ایجاد حرارت باعث بهبود ساختار پوست می‌شود.

مزایای دستگاه آر اف فرکشنال

 • باعث ترمیم بافت پوست می‌شود
 • چین و چروک موجود در پوست را برطرف می‌سازد.
 • درد و عوارض جانبی ندارد.
 • زمان بهبودی پس از ترمیم پوست بسیار کوتاه است.

روش‌های جوانسازی پوست

هایفوتراپی

هایفوتراپی یکی از موثرترین روش‌ها برای جوانسازی پوست است. این روش با استفاده از امواج فراصوت با شدت بالا جهت لیفتیگ و سفت کردن پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد. این امواج به صورت کاملا متمرکز به لایه خاصی از پوست حرارت کنترل شده‌ای وارد می‌کند که در نتیجه آن میزان کلاژن تولیدی پوست افزایش پیدا می‌کند.

استفاده از روش هایپوتراپی بیش از یک دهه است که در بسیاری از کشورهای جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد و دارای تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا است.

مزایای هایپوتراپی

 • پوست ناحیه گردن، گونه‌ها، ابروها و قفسه سینه را کشیده و مانع از افتادگی آنها می‌شود.
 • برای برطرف کردن چین و چروک استفاده می‌شود.
 • هزینه و عوارض بسیار کمتری نسبت به روش‌های مشابه دارد.
 • نسبت به لیفت نتیجه مطمئن‌تر و سریعتری دارد.

روش‌های جوانسازی پوست

جمع‌بندی

پیری و بروز چین و چروک بویژه اگر به صورت زودرس ایجاد شود برای بسیاری از افراد چالش برانگیز خواهد بود. از این رو و با توجه به اهمیتی که اکثریت افراد برای پوست و سلامتی و جوانی آن قائل هستند، پیشرفت علم هر روز روش‌های متفاوت و نوینی را برای جوانسازی پوست معرفی می‌کند.
استفاده از هر کدام از این روش‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارد. با این حال برای اینکه پوست سالم و جوانی داشته باشید بهتر است با یک پزشک متخصص مشاوره کنید تا بهترین راهکار را برای جوانسازی پوست شما پیشنهاد دهد. مرکز پوست و موی دیلای با برخورداری از کادری مجرب و متخصص، آماده ارائه خدمات مراقبت از پوست و جوانسازی است. با مراجعه به این مرکز همچنین می‌توانید از سایر خدمات آن اعم از تناسب اندام، لیزر موهای زائد، تقویت مو، کاشت مو و محصولات مراقبتی نیز بهره‌مند شوید.

 

انواع چروک پوست صورت

انواع چروک پوست صورت

خطوط پنجه کلاغی، چین و چروک های ظریف ،چین و چروک های عمیق تر و… همواره باعث اذیت و آزار ما هستند و همه ما سعی داریم به نحوی از ایجاد انواع چروک پوست صورت پیشگیری کنیم.

از طرفی چین و چروک های روی صورت حرف ‌های زیادی برای گفتن دارند. این چین و چروک ها علاوه بر اینکه نشانه‌ های پیری هستند می‌ توانند در مورد وضعیت سلامتی اندام های مختلف بدن ما نیز حرف‌ هایی برای گفتن داشته باشند و پوست از یکی از قسمت های بدن است که با بررسی آن می توانیم به وضعیت سلامتی داخلی بدن پی ببریم. مثلا زمانی که فردی  اضطراب دارد، دچار ضعف دستگاه گوارش شده و گردش خون کندتر می شود. بنابراین پوست درخشندگی خود را از دست می دهد. بنابراین بسیار مهم است که با انواع چروک پوست صورت آشنا شوید و در صورت نیاز نسبت به درمان آنها اقدام کنید. در ادامه با مرکز زیبایی دیلای همراه باشید تا در مورد انواع چین و چروک، علل ایجاد و روش های پیشگیری آن آشنا شوید.

علل ایجاد چین و چروک

چین و چروک های صورت از جمله نشانه های پیری پوست هستند، این چین و چروک ها در کنار عوامل دیگری مانند تغذیه نا مناسب، خواب  ناکافی، عدم مراقبت از پوست و سلامتی عمومی بدن می‌ توانند به دلیل عوامل زیر پدیدار شوند.

 •  کاهش رطوبت پوست

کاهش رطوبت پوست باعث کاهش انعطاف‌پذیری و کشسانی پوست شما می شود، این موضوع می تواند به دلیل ژنتیک، تغذیه نامناسب ، بیماری و یا مصرف بیش از حد قهوه و الکل باشد.

 •  آسیب های خورشیدی

دریافت اشعه خورشیدی بیش از حد، یکی از عوامل عمده ای است که به پیری زودرس پوست شما منجر می شود و موجب ایجاد چین و چروک در پوست شما خواهد شد.

 • فعالیت های مرتبط با عضلات

فعالیت هایی مانند خنده، اخم، استفاده، غم، گریه و… باعث شکل گیری خط در ناحیه پیشانی، گونه و چشم های می شود، در واقع بعضی از چین و چروک ها به دلیل فعالیت های تکراری عضلانی صورت شما در طول زمان به وجود می آیند.

 • مراقبت نامناسب از پوست

نگهداری پوست به شیوه نامناسب شامل استفاده از محصولات شیمیایی نامناسب، استفاده از محصولات پوستی غیرمرتبط به نوع پوست شما و… می تواند باعث افزایش چین و چروک های شما شود.

 • مصرف سیگار

مصرف سیگار می تواند اثر زیان آور بر روی پوست شما داشته باشد، مواد آسیب رسان موجود در دخانیات سیگار، می تواند باعث شکستگی الیاف کلاژنی و کاهش خاصیت الاستین پوست شما شود که در نتیجه باعث از دست رفتن انعطاف و کشسانی پوست شما خواهد شد.

 • عوامل ژنتیکی

به طبع برخی از چین و چروک ها به دلیل عوامل ژنتیکی نیز ایجاد می شود و شما برای درمان آنها باید از پزشکان و متخصصان کمک بگیرید.

انواع چروک پوست صورت

در زیر شما را با  ۵ نوع از انواع چروک پوست صورت آشنا کرده ایم. با ما همراه باشید.

انواع چروک پوست صورت

 • چین و چروک های دینامینک

چین و چروک های دینامیک به عنوان خطوط فعال شناخته می شوند. ماهیچه های بدن به استخوان های ما متصل هستند، در حالی که ماهیچه های صورت به بافت پوست متصل هستند. به همین دلیل زمانی که اخم می کنیم و یا لبخند میزنیم ماهیچه های پوست دچار انقباض و انبساط می‌ شوند و باعث ایجاد چین و چروک روی پوست می شوند.

زمانی که این اخم ها و یا لبخند ها در طول زمان بیشتر می‌ شود چین و چروک نیز عمیق‌ تر می‌شوند، تا جایی که به تدریج این چین و چروک‌ها دائمی می شوند. چین و چروک های دینامیک در میان ابروها و یا در اطراف و گوشه بیرونی چشم ها ظاهر می شوند.

برای اینکه سرعت تشکیل انواع چین و چروک های صورت و چین و چروک دینامیک کمتر شود باید از موادی استفاده کنید که خاصیت ارتجاعی پوست را افزایش می ‌دهد و مثلاً از موادی مانند پپتیدهای گیاهی باید استفاده کنید.

 • چین و چروک های الاستیک

چین و چروک های الاستیک زمانی که به طور مثال در معرض نور خورشید باشید ظاهر می‌ شوند. بنابراین بسیار مهم است که قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب حتما از ضد آفتاب استفاده کنید. چرا که اشعه فرا بنفش می تواند کلاژن‌ های پوست را تخریب کند و باعث ایجاد انواع چین و چروک های ریز روی صورت شود. زمانی که شما رژیم غذایی نا مناسبی داشته باشید، از ضدآفتاب استفاده نکنید و یا اینکه عادات بد پوستی داشته باشید می توانید چین و چروک های الاستیک روی گونه، لب های بالایی و گردن خود مشاهده کنید.

برای جلوگیری از ایجاد این نوع از انواع چروک پوست صورت بهتر است که در روتین خود از لایه بردار ها استفاده کنید. از لایه بردار های خفیف می توان به لاکتیک و گلیکولیک اشاره کرد.

 • چین و چروک های گرانشی

برخی از انواع چروک پوست صورت در اثر گرانش زمین به وجود می آیند. زمانی که سن شما افزایش پیدا می کند نیروی جاذبه زمین نیز به همراه سن شما فشار بیشتری به پوست صورت شما وارد می ‌کند و باعث افتادگی پوست شما می شود. همزمان با این مسعله پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد و در چنین شرایطی پوست شما چین خورده و افتاده به نظر می رسد.

چین و چروک های گرانشی معمولاً به صورت افتادگی ابرو، افتادگی استخوانهای پایین صورت و  افتادگی پوست پلک ظاهر می شود. برای این که از ایجاد چین های گرانشی جلوگیری شود می توان از سفت کننده های صورت و مرطوب کننده ها استفاده کرد

 • چین و چروک های ناشی از پیری

انواع چروک پوست صورت

زمانی که سن شما افزایش پیدا می ‌کند عملکرد پوست با اختلال مواجه می شود. مثلا غددی که در لایه اپیدرم پوست شما وجود دارد و وظیفه آنها ترشح روغن است کوچکتر می شوند. زمانی که این منافذ کوچک م یشوند روغن کمی تولید می شود و پوست رطوبت خود را از دست می دهد و خشک تر می شود. همزمان با خشک شدن پوست، صورت شما نیز مستعد ایجاد چروک های بیشتری می شود.

برای اینکه رطوبت پوست خود را افزایش دهید توصیه ما به شما این است که از انواع ماسک های آبرسان و مرطوب کننده استفاده کنید. از جمله ماسک های رطوبت رسان می توان به ماسم ریواس و ماسک توت فرنگی اشاره کرد

 • چین و چروک های ناشی از عادات بد خواب

برخی از چین و چروک ها در اثر خواب شبانه نامناسب ایجاد می‌ شوند. زمانی که شما صورت خود را روی بالش قرار می دهید خطوطی را در اطراف چشم،  صورت، گردن و پوست شما ظاهر می شود. درست است که در روزها و هنگامی که بلند می شوید این خطوط محو می شوند، اما زمانی که شما عادات نا صحیح خواب خود را تغییر ندهید و به مدت طولانی این عادات غلط را ادامه دهید این چروک ها تبدیل به چروک های دائمی می شوند.

برای جلوگیری از ایجاد این نوع چین و چروک بهتر است که حتماً به پشت بخوابید و قبل از خواب از انواع مرطوب کننده استفاده کنید. از جمله مرطوب کننده هایی که قبل از خواب می توانید استفاده کنید می توان به روغن هسته انگور و روغن آرگان اشاره کرد.

سخن پایانی

از روش های جلوگیری از ایجاد چین و چروک صورت می توان به استفاده از ضد آفتاب، استفاده از مرطوب کننده، مراقبت درست از پوست، کاهش استفاده از سیگار و الکل، مصرف مواد خوراکی سالم و متنوع، آرایش درست و بهداشتی پوست و استفاده از محصولات شیمیایی و کرم‌های ضد چین و چروک  اشاره کرد.

همچنین در صورتی که در پوست خود انواع چین و چروک ماندگار دارید، می توانید از درمان هایی مانند لیزر، تزریق ژل، هایفو و… استفاده کنید و ظاهری جوان تری داشته باشید. برای مشاوره همین حالا  می توانید با متخصصین ما تماس بگیرید.

فیشیال صورت چیست؟

فیشیال صورت چیست و چگونه انجام میشود؟

همانطور که می دانید پوست شما چیزهای زیادی در مورد سنتان می گویند. در صورتی که پوستی شفاف و صاف داشته باشید، سن شما بسیار کمتر به نظر می رسد. یکی از روش های جوانسازی پوست استفاده از فیشال صورت است.
فیشیال پوست یک روش بسیار شگفت انگیز و عالی برای زیبایی پوست است. اگر می خواهید پوستی شفاف، روشن، آبدار و و ظاهری جوان تر داشته باشید، فیشیال پوست می تواند یک مکمل درمانی عالی برای شما باشد. .
اما فیشیال دقیقا چه کار می کند؟ اصلا فیشیال صورت چیست؟ در این مقاله مرکز زیبایی دیلای رایج ترین سوالاتی که در مورد فیشیال صورت دارید را مطرح کرده و به آنها پاسخ داده است. با ما همراه باشید.

فیشیال صورت چیست؟

فیشیال صورت نوعی از روش درمانی برای بهبود ظاهر پوست شماست که در آن پوست پاکسازی و لایه برداری می شود و در عین حال به صورت عمقی پوست شما را آبرسانی می کند. زمانی که یک متخصص، فیشیال انجام می دهد تمامی سلول های مرده روی پوست شما برداشته می شود و منافذ باز صورت به طور عمقی پاکسازی می شود.
زمانی که این منافذ و سلول های مرده به صورت کامل پاکسازی شد، با استفاده از کوکتل ها و مواد مخصوص پوست شما به صورت عمقی تغذیه می شود تا پوست شما جوان تر و شاداب تر به نظر برسد. همچنین فیشیال به پوست شما کمک می کند تا روند کلاژن سازی پوست سریع تر و بهتر انجام شود .در ادامه مراحل فیشیال را به طور کامل برای شما بازگو کرده ایم.

فیشیال صورت چیست و چگونه انجام میشود؟

فیشیال صورت چگونه انجام میشود؟

پس از پاسخ به سوال فیشیال صورت چیست نوبت به نحوه انجام کار می رسد. در وهله اول بسیار مهم است که برای فیشیال صورت به یک مرکز تخصصی و افراد متخصص مراجعه کنید. این افراد با توجه به نوع پوست بهترین روش را برای فیشیال صورت شما انتخاب کرده و از مواد مخصوص مناسب پوست شما استفاده می کنند. به طور کلی فیشیال صورت دارای مراحل زیر است:

 • پاکسازی
 • لایه برداری
 • پاکسازی منافذ
 • ماساژ صورت
 • استفاده از ماسک

مرحله اول: پاکسازی

در وهله اول شما باید صورت خود را از هرگونه مواد آرایشی پاکسازی کنید. در این مرحله شما لباس مخصوصی را می پوشید و موهای شما به طور کامل پوشانده میشود تا روی صورت شما نریزد و مزاحم کار فشیال کار شما نشود. سپس متخصص شروع به پاکسازی پوست شما می‌ کند.
برای پاکسازی از مواد مخصوصی استفاده می شود. این مواد معمولاً روی تمامی صورت و گردن شما زده می شود تا تمامی آلودگی هایی روی پوست شما، حتی آن آلودگی هایی که قادر به دیدن آنها نیستید به صورت کامل از بین می رود. سپس با استفاده از آب ولرم و پد مخصوص این موادی که روی صورت شما مالیده شده به طور کامل پاکسازی می شود.

مرحله دوم: لایه برداری

سلول های پوست شما دائماً در حال مردن هستند. زمانی که پوست به درستی پاکسازی نشوند این سلول های مرده روی پوست صورت شما باقی می مانند و به مرور آن را کدر می کنند. در این مرحله فیشیال کار موظف است که این سلول های مرده را از روی پوست شما بردارد و به اصطلاح لایه برداری کند.
آنها با استفاده از کرم و اسکراب و لایه بردار مخصوص سلول های مرده پوست شما را پاکسازی می کنند تا برای مرحله بعدی آماده شود.

مرحله سوم: پاکسازی منافذ

روی پوست صورت و بینی شما منافذ متعددی وجود دارد که برخی از آنها در اثر گذشت زمان تبدیل به منافذ سر سیاه شده اند (مانند منافذ روی بینی شما). در این مرحله متخصص با استفاده از یک ابزار مخصوص منافذ شما را پاکسازی می کند و تمامی سلول های مرده، جوش های سرسیاه و آکنه هایی که این منافذ باعث ایجاد آن هستند را با استفاده از این ابزار از بین می برد.

مرحله چهارم: ماساژ صورت

در این مرحله متخصص شروع به ماساژ دادن صورت شما می کند. ماساژ دادن علاوه بر این که مانع از ایجاد چین و چروک می شود، چین و چروک های پیشین شما را بهبود می بخشد و باعث افزایش گردش خون شده و روند تولید کلاژن در صورت شما را بهبود می بخشد.

مرحله پنجم: استفاده از ماسک

در مرحله بعدی از ماسک مخصوص برای پوست شما استفاده می شود. مثلاً اگر شما پوست خشکی دارید با استفاده از ماسک مخصوص پوست شما آبرسانی می شود. پس از پایان این مرحله خواهید دید که پوستی شفاف تر و جوان تر شده است.

چرا باید از فیشیال صورت استفاده کنیم؟

 • فیشیال صورت چربی، آلودگی و سلول های مرده را به طور کامل پاک ‌می‌کند. این کار باعث کاهش لک ها، جوش ها و تیرگی های پوست می ‌شود.
 • تحریک سلول های پوست: تکنیک‌ های مختلف فیشیال به سلول‌ های پوستی کمک می ‌کنند تا بافت پوست صاف تر شود و به کاهش چین و چروک و روشن شدن پوست کمک می کند.
 • افزایش اعتماد به نفس: استفاده از فیشیال باعث بهبود ظاهر پوست صورت می ‌شود، که در نتیجه به شما اعتماد به نفس بیشتری می دهد و شما خود را جوان تر و زیباتر احساس خواهید کرد.
 • به طور کلی هدف از فیشیال صورت، بهبود ظاهر پوست صورت شماست. با این حال، این تکنیک‌  زیبایی برای پوست صورت صرفاً محدود به بهبود ظاهر آن نیست! فیشیال صورت، می ‌تواند علائم پیری پوست را کاهش داده و کلاژن سازی را تحریک کند.

نکات مهم قبل از انجام فیشیال

بسیار مهم است که برای فیشیال به سالن ها و کلینیک هایی مراجعه کنید که در آن کادر و متخصصین حرفه ای در این زمینه مشغول به کار هستند. معمولاً یک فرد حرفه ‌ای می ‌تواند به راحتی نوع پوست شما را تشخیص دهد و از مواد مخصوص برای پوست شما استفاده کند. مثلاً اگر شما پوست خشکی داشته باشید و از مواد مخصوص پوست چرب برای پوست شما استفاده شود ممکن است نتیجه دلخواه خود را نگیرید.

فیشیال صورت چیست؟
فیشیال صورت چیست
 • قبل از انجام فیشیال از متخصص بخواهید که مقداری از مواد را روی پوست بازوی شما امتحان کند تا مطمئن شوید که نسبت به این موارد هیچ حساسیتی ندارید
 • در صورتی که از داروهای خاص مانند داروی لایه بردار راکوتان استفاده می کنید حتماً آن را با فیشیال  کار خود در میان بگذارید تا اقدامات لازم را انجام دهد.
 • از آنجایی که در حین فیشال پوست شما لایه برداری می شود بعد از انجام فیشیال تا حد امکان در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرید و اگر در معرض آفتاب بودید حتما از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید
 • چند روز قبل از فیشیال پوست خود را لایه برداری نکنید و آن را با مواد اسیدی مانند صابون شستشو ندهید.