لیزر موهای زائد

نور لیزر هر چیزی را که تیره ‏رنگ باشد گرم می‏ کند و می‏ سوزاند. با گرم کردن و سوزاندن موی تیره ‏رنگ داخل فولیکول مو، خود فولیکول نیز آسیب می‌‏بیند و از بین می‏ رود. این کار باید حداقل ۶ تا ۱۲ جلسه انجام شود. درنتیجه تعداد موها ۶۰ تا ۷۰ درصد کمتر خواهد شد. دلیل تعداد جلسات این است که هریک از موهای بدن ما یک چرخه رشد و استراحت دارند. در یک‏ زمان مشخص، بیشتر موهای بدن ما در فاز استراحت‌ اند و تعداد کمی از آن‏ها در فاز رشدند. درصورتی‏ که در هنگام لیزر موهای زائد فولیکول مو در فاز استراحت باشد، اشعة لیزر بر آن اثری ندارد.

به همین دلیل است که برای از بین بردن همه ‏موها به چندین جلسه درمان با لیزر با فواصل زمانی مشخص نیاز است. با هر جلسه لیزر موهای زائد، تعدادی از فولیکول ‏های فعال مو سوزانده می‏ شوند. درنهایت ۶۰-۷۰ درصد موها از بین می‏ رود. درلیزر موهای زائد هرچه رنگ مو تیره ‏تر، جنس مو ضخیم‏تر و پوست روشن ‏تر باشد، تأثیر لیزر بیشتر خواهد بود.

درمان عروق واریسی و ضایعات پوستی عروقی

امروزه با به‏ کارگیری لیزر می‏توان برای درمان عروق واریسی پوست، ضایعات همانژیومی، لکه ‏ها و خال‏ های عروقی اقدام کرد. مزیت این لیزرها این است که به دلیل دانستن مشخصات بافت‏ شناسی عروق سطحی و ضایعات عروقی می‏توان به‏ طور اختصاصی این عروق را هدف قرار داد. درنتیجه به سلول‏های مجاور و بافت‏های دیگر آسیبی وارد نمی‌‏شود.

ضایعات پوستی عروقی

پاک‌کردن تتو و ضایعات پیگمانته

با ظهور لیزر در حوزه پزشکی، به‏ ویژه در پوست و زیبایی، موضوع درمان خالکوبی و محو کردن کامل تاتو توسط لیزر، تمام درمان‏ های مرسوم (عمل جراحی، سوزانیدن با اسید یا با محلول‏ های شیمیایی) را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در حال حاضر بیش از دو دهه است که نخستین انتخاب برای درمان قاطع و مؤثر خالکوبی و تاتو لیزر است. لیزر با هدف قرار دادن باکس‏ های رنگ در بدن، که محل تجمع رنگ‏دانه‏ هاست، و بمباران آن توسط پالس ‏های نور باعث لیز شدن و پاره شدن رنگ‏دانه‏ ها و خرد شدن آن‏ها می‏ شود و التهاب در محل ایجاد می ‏شود.

هجوم ماکروفاژها و سلول‏ های بیگانه‏ خوار در محل باعث می‏ شود رنگ‏دانه‏ های مورد نظر نیز توسط سلول‏ های ماکروفاژ، که وظیفه پاک‏سازی بدن از عناصر خارجی را عهده ‏دارند، بلعیده و نابود شود. تاتو هایی که رنگ تیره توسط کربن و جوهر سیاه در آن به کار گرفته ‏شده و عمدتاً رنگ خالکوبی را سیاه و تیره نشان می‏ دهند از تاتوهایی هستند که به طول ‏موج‏های ارسالی از طرف لیزر پاسخ مطلوب می‌دهند و در مقایسه با دیگر رنگ‏ ها در جلسات درمانی کمتری نتایج مطلوبی از خود نشان می‏دهند.

پاک‌کردن تتو و ضایعات پیگمانته

رفع اسکار سوختگی، آکنه و بخیه

شایع ‏ترین انواع اسکارها عبارت ‏اند از: جای جوش، جای جراحی، جای سوختگی، اسکار ناشی از آسیب‏ دیدگی، جای زخم کلوئید و … لیزر با روش ‏های بسیار پیشرفته و با انواع مختلف می‏تواند جای هرگونه زخم و بخیه را کاملاً از بین ببرد. امروزه تکنولوژی‏ های بسیار پیشرفته می‏تواند هرگونه جراحتی را روی پوست از بین ببرد. درمان سوختگی و جای بخیه به‏ وسیله لیزر یکی از رایج ‏ترین عمل‏ هاست که در کلینیک زیبایی انجام می‏ شود. به‏ وسیله لیزر جای سوختگی و بخیه روی پوست از بین می‏ رود. البته این بستگی به نوع و شدت آن جراحت دارد.

رفع اسکار سوختگی، آکنه و بخیه

برطرف کردن چین ‏و چروک و لکه‏ های پوستی

چین‏ و چروک صورت و دور چشم از علائم پیری و گذر سن است. خطوط یا چین‏ ها معمولاً به‏ صورت افقی‌اند و در سراسر صورت و زیر چشم ظاهر می‏ شوند. چین‏ و چروک چشم باعث سیاهی و پف‏ دار شدن زیر چشم می ‏شود. بافت، ساختار و ظاهر پوست از کلاژن و الاستین تشکیل ‏شده است. با بالا رفتن سن کلاژن‌ها و الاستین‌ها به دلیل عوامل محیطی و قرار گرفتن در معرض نور خورشید تجزیه ‏می‌شود و باعث خشکی، نازکی و چین‏ و چروک‌دار شدن پوست می‏ شود. در واقع علت چین‏ و چروک ‏ها به دلیل کمبود پروتئین‏ های کلاژن و الاستین در بدن فرد است و با گذشت سن، بدن توانایی جایگزینی این پروتئین‏ ها را ندارد.

برطرف کردن چین ‏و چروک و لکه‏ های پوستی

 

روش لیزر درمانی برای رفع چین‏ و چروک چشم و صورت به این صورت است که پزشک نور لیزر را به سطح پوست می‏ تاباند. نور لیزر به لایه‏ های زیرین پوست نفوذ می‌کند و به ‏صورت میکروسکوپی حفره ‏هایی را ایجاد می‏ کند. با ایجاد این حفره ‏ها سیستم ایمنی بدن فعال می ‏شود، تولید کلاژن و الاستین بالا می‏رود، لایه زاینده پوست ضخیم ‏تر می‌شود، چروک های پوست بهبود می‏ یابد و پوست شفاف و صاف می‏ شود. درواقع می ‏توان گفت کلاژن و الاستین همان رشته‏ های پروتئینی‌اند که باعث استحکام پوست می‌شوند و خاصیت ارتجاعی آن را حفظ می‌‏کنند.